View Single Post
  #25  
Vechi 21.05.2013, 21:31:58
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu v-am intrebat cum ati ajuns dv la concluzia ca Biserica ortodoxa considera ca Sf Augistin este doar fericit si nu sfant.

Nu o data am observat ca ortodocsi din cei care se bat cu caramida in piept cat de ortodocsi sunt ei nu au habar despre lucrurile cele mai elementare din propria lor Biserica. Iar dv nu faceti exceptie. Astfel, e timpul sa aflati de la mine ceea ce la cateheza nu v-au spus: nu exista "fericiti" in Biserica Ortodoxa. Exista sfinti: procesul de canonizare cunoaste o singura etapa. Iar Augustin este sfant. Mergeti la surse ortodoxe credibile (credibile in ceea ce priveste credintele ortodocsilor) si va lamuriti acolo. Dupa care sa veniti sa ne explicati si noua cum e cu sfintii si cu fericitii in BOR.

In ceea ce priveste pe Constantin, iarasi gresiti, cu toate ca de data asta greseala este partiala. El nu este trecut cu sfintii in Biserica Romano-Catolica (adica nu este in Martirologul Roman), insa este prezent in Biserica Greco-Catolica, de traditie bizantina. Atata doar, ca nu il numim "intocmai cu apostolii". Dar este trecut cu sfintii si i se aduce cult.

Ehe, ati fi facut cariera misionara daca ati fi slujit Biserica in care v-ati nascut, dar cum ati parasit-o, prefer sa ma informez din alte surse, cand o sa am timp de asta. Deocamdata, calendarul ortodox de la Patriarhie scrie Fericit si atat, asa cum apare si in articolele citate mai jos.
Dar asa e moda pe forumul asta, catolicii isi dau cu parerea despre ortodocsi, de ce sa nu isi dea si ortodocsii cu parerea despre catolici?
Ma bucur ca nu ati sarit parleazul putin mai incolo, macar sunteti greco-catolic si il socotiti Sfant pe Imparatul Constantin :).
Din partea mea, atat cu disputele confesionale. Fiecare e liber sa isi cinsteasca sfintii asa cum ii spun constiinta si credinta.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote