View Single Post
  #13  
Vechi 19.01.2007, 01:11:32
Annamarria Annamarria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2006
Mesaje: 260
Implicit

Vreau sa comentez putin cuvintele parintelui cu privire la "inmultire". Cred ca el nu a atacat actul sexual in sine, ci felul in care se face. Sa va spun ce am auzit. Cuvintele Isus "Cine pofteste o femeie in inima sa, a si savarsit adulter cu ea in inima sa" s-ar referi la oricare femeie, chiar si sotia. Caci nu a zis "o femeie care nu iti este sotie", sau "alta decat sotia" ci a zis simplu "femeia". Deci nici macar sotia n-ai voie sa ti-o poftesti. Ce inseamna a pofti? Inseamna a-l vedea pe celalalt ca un obiect care iti poate aduce placere si sa-ti doresti sa-l folosesti pe acel om spre propria placere. Actul sexual trebuie sa fie "a face dragoste", adica a te darui pe tine persoanei iubite. Cred ca diferenta o face dragostea, a face ceva cu dragoste, sau fara dragoste. Bineinteles ca nu inseamna a starpi orice bucurie si placere. Dar sa nu lipseasca dragostea, sa nu fie doar o implinire a unei nevoi. De exemplu oamenii care mananca impreuna se bucura si de mancare, dar mai presus de faptul de a fi impreuna. Dar daca pun mancarea pe primul loc, atunci nu e bine. Cel de la care am auzit asta a spus ca pacatul omului este ca face mai putin decat trebuia, ca aduce ceva maret la nivel josnic. De exemplu un barbat care se culca cu 10 femei, nu a facut nimic, pentru ca de fapt nu a iubit nici una cu adevarat. Nu prea stiu daca m-ati inteles, e greu de explicat, pentru ca usor confunda omul pofta cu dragostea. Deci aici vad ca si parintele Arsenie Boca a observat subtilitatea, nici in casatorie n-ar trebui sa existe pofta, ci iubirea. Bineinteles ca a mai observat ca toti de fapt fac invers, de aceea a zis ca omul a devenit ca animalele, ca acelea se inmultesc asa din instinct, animalic, pe cand omul ar trebui sa faca totul din dragoste si trupul supus sufletului nu invers.
Reply With Quote