View Single Post
  #14  
Vechi 19.01.2007, 11:27:14
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annamarria
Vreau sa comentez putin cuvintele parintelui cu privire la "inmultire". Cred ca el nu a atacat actul sexual in sine, ci felul in care se face. Sa va spun ce am auzit. Cuvintele Isus "Cine pofteste o femeie in inima sa, a si savarsit adulter cu ea in inima sa" s-ar referi la oricare femeie, chiar si sotia. Caci nu a zis "o femeie care nu iti este sotie", sau "alta decat sotia" ci a zis simplu "femeia". Deci nici macar sotia n-ai voie sa ti-o poftesti. Ce inseamna a pofti? Inseamna a-l vedea pe celalalt ca un obiect care iti poate aduce placere si sa-ti doresti sa-l folosesti pe acel om spre propria placere. Actul sexual trebuie sa fie "a face dragoste", adica a te darui pe tine persoanei iubite. Cred ca diferenta o face dragostea, a face ceva cu dragoste, sau fara dragoste. Bineinteles ca nu inseamna a starpi orice bucurie si placere. Dar sa nu lipseasca dragostea, sa nu fie doar o implinire a unei nevoi. De exemplu oamenii care mananca impreuna se bucura si de mancare, dar mai presus de faptul de a fi impreuna. Dar daca pun mancarea pe primul loc, atunci nu e bine. Cel de la care am auzit asta a spus ca pacatul omului este ca face mai putin decat trebuia, ca aduce ceva maret la nivel josnic. De exemplu un barbat care se culca cu 10 femei, nu a facut nimic, pentru ca de fapt nu a iubit nici una cu adevarat. Nu prea stiu daca m-ati inteles, e greu de explicat, pentru ca usor confunda omul pofta cu dragostea. Deci aici vad ca si parintele Arsenie Boca a observat subtilitatea, nici in casatorie n-ar trebui sa existe pofta, ci iubirea. Bineinteles ca a mai observat ca toti de fapt fac invers, de aceea a zis ca omul a devenit ca animalele, ca acelea se inmultesc asa din instinct, animalic, pe cand omul ar trebui sa faca totul din dragoste si trupul supus sufletului nu invers.
Ai dreptate,sora.A face dragoste cu sotia nu trebuie sa fie un scop in sine,ci o consecinta a dragostei dintre cei doi.Dragostea presupune altruism,nu egoism.Si ai dreptate din nou,tinerii de azi confunda pofta cu dragostea,unii au ajuns sa considere dragoste si cele mai murdare perversiuni...:(Referitor la cine pofteste o femeie a savarsit adulter in inima sa nu inseama numai ce ai zis tu,inseamna ca nu te poti nici macar gandi la o femeie pe care o iubesti sincer ca poti s-o iubesti,sa fie a ta,sotia ta,decat dupa taina casatoriei,realizata in fata lui Dumnezeu.Pana atunci,baiatul si fata trebuie sa fie ca frate si sora.
Reply With Quote