View Single Post
  #20  
Vechi 04.02.2007, 15:39:09
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

Precum urmărim o armonie între facultățile sufletești, tot așa trebuie să urmărim o armonie și între cunoștințele din cît mai multe domenii, precum și o sinteză a acestora cu viața. Multa știință îl apropie pe om de Dumnezeu; puțina știință îl îndepărtează și de știință, și de Dumnezeu. Iar omul atîta prețuiește cîtă apropiere de Dumnezeu și-a cîștigat în sine. Dumnezeu i-a dat o valoare mare, însă trebuie și el să și-o cîștige". (Părintele Arsenie Boca)



„Cîndva stăteam în fața unei icoane făcute de Părintele Arsenie, la București, pentru mănăstirea noastră, o icoană cu Adormirea Maicii Domnului... Stăteam în fața acestei icoane și o prezentam unui cadru universitar de la Sibiu, și zic: «Eu cred că Părintele Arsenie este un geniu». Și respectivul spune: «Asta înseamnă că are o cultură perfectă și încă ceva». Și zic eu: «Nu știu dacă are o cultură perfectă, dar sînt sigur că are încă ceva». Ăsta a fost Părintele Arsenie..." (Părintele Teofil Părăian)



Bărbăție și sfințenie


Luna aceasta se împlinesc 15 ani de la strămutarea la cele veșnice a omului care a schimbat fața monahismului nostru ortodox în inima secolului XX. Duhovnic și clarvăzător intrat în legendă, mare trăitor, dar și mare învățat, teolog și pictor de icoane, "Părintele Arsenie Boca a fost un fenomen unic în istoria monahismului românesc" (D. Stăniloae). Mutat la cele veșnice cu puțin înainte de prăbușirea vechiului regim communist (pe care se spune că o și profețise), Părintele Arsenie odihnește sub cetinile de la Prislop, mănăstirea unde fusese mai întîi surghiunit de comuniști și care a sfîrșit prin a-i deveni vatră de suflet. Urmele lui rămîn neșterse în spiritualitatea ortodoxă românească, sfințind toate locurile pe unde s-a perindat, din Făgăraș în Hațeg și de la Sinaia la București. "Din cîți oameni am cunoscut eu și care au lucrat în Biserică – mărturisește Părintele Teofil Părăian, preavrednicul său ucenic duhovnicesc – socot că Părintele Arsenie Boca a fost cel mai de vîrf, culmea viețuitorilor și propovăduitorilor din contemporaneitatea noastră".


La 10 mai 1929, în curtea Liceului "Avram Iancu" din Brad, șeful de promoție al absolvenților din acel an, tînărul Zian Boca, planta, în cadru festiv, un gorun ce avea să se numească, prin hotărîrea tuturor celor de față, "Gorunul lui Zian". Cel ce se născuse în inima Ardealului, la Vața de Jos, aproape de Țebea, unde veghează "Gorunul lui Horea", săvîrșea un gest simbolic, pe care abia astăzi îl putem cîntări în toată semnificația lui: nu departe de gorunul marelui mucenic al istoriei neamului nostru se sădea gorunul celui ce avea să fie, sub numele călugăresc de Arsenie (în gr.: "Cel plin de bărbăție"), marele mărturisitor harismatic al credinței strămoșești, din mijlocul și în răspărul unui "secol nebun".

După ce va studia Teologia și Artele Frumoase, dar va audia cu pasiune și cursuri de Medicină, Zian Boca va deveni diacon celib în 1935, iar în 1939 va lua calea Athosului, unde a petrecut trei luni, pregătindu-se pentru călugărie. Se spune că acolo ar fi dat de un duhovnic aspru, care i-a zis: "Mă, tu nu ești în stare de nimic! Nici la măturat nu ești bun!", la care tînărul și-a spus în sinea lui: "Aici e de mine, la ăsta stau!". Încă din prima tinerețe se simte la el vocația asumată a celui ce mai tîrziu avea să proclame: „Măi, nu toți cei din lume se prăpădesc, nici toți cei din mănăstire se mîntuiesc... Unii dintre călugări nu sînt călugări, ci cuiere de haine călugărești... De vrei să te faci călugăr, fă-te ca focul!".

Este închinoviat la Mănăstirea Sîmbătei de Sus, în vara aceluiași an, pentru ca în anul următor să fie tuns în monahism și să înceapă ceea ce s-a numit "mișcarea de reînviere duhovnicească de la Sîmbăta", acea "bulboană spirituală uriașă" în fața căruia un Nichifor Crainic exclama: "Ce vreme înălțătoare cînd toată țara lui Avram Iancu se mișca în pelerinaj, cîntînd cu zăpada pînă la piept, spre Sîmbăta de Sus, ctitoria voievodului martir [Constantin Brâncoveanu]!". În paralel, aducînd cu sine manuscrisele trebuincioase de la Sf. Munte Athos și stăruind pe lîngă Părintele Dumitru Stăniloae, va fi un adevărat ctitor al Filocaliei românești, căreia îi va realiza și coperta. Pe fondul acestei efervescențe spirituale, îi scria unui fost coleg de liceu: "M-am înhămat la carul unui ideal cam greu: transformarea omului în Om, fiul mai mic al lui Dumnezeu și frate al Fiului Său mai mare. Însă toate idealurile mari au în ele ceva paralizant: nu te lasă să te preocupi de nimicurile acestei vieți".

Vremurile se precipitau, iar comunismul bezbojnic își înfigea tot mai adînc ghearele în trupul țării. Ajutîndu-i creștinește pe luptătorii anticomuniști din Munții Făgărașului, Părintele intră în vizorul Securității, fiind arestat pentru prima oară în 1948. Strămutat forțat de la Sîmbăta la Prislop, devine acolo stareț, iar după ce sălașul s-a transformat în mănăstire de maici, a rămas ca duhovnic, până în 1959, când comuniștii au risipit obștea. Între timp mai fusese încă o dată arestat și dus la Canal, unde a stat aproape un an întreg. A urmat pribegia la București, unde a fost ținut în marginalitate, ca simplu pictor bisericesc, mereu sub ochiul cîinos al puterii atee. În ultima parte a vieții avea să se lege mult de două locuri: Drăgănescu (unde a pictat biserica timp de 15 ani, începînd din 1968, lăsîndu-ne o adevărată "predică în imagini", chiar dacă destul de discutabilă în raport cu canoanele iconografiei tradiționale) și Sinaia (unde, din 1969, și-a avut chilia și atelierul de pictură, unde obișnuia să se retragă tot mai des, și unde a și închis ochi, în pragul iernii lui 1989*, în vîrstă de 79 de ani).

Principalele scrieri care au rămas de la Părintele Arsenie (și care multă vreme au circulat "pe sub mînă", în dactilograme, uneori fără semnătura sa) s-au editat după 1990, de la Cărarea Împărăției și pînă la recentul volum Părintele Arsenie Boca – mare îndrumător de suflete din secolul XX. O sinteză a gîndirii Părintelui Arsenie în 800 de capete, realizat de Ioan Gânscă, cu sprijinul Părintelui Arhimandrit Teofil Părăian (și din care am extras o parte din materialul acestui scurt portret comemorativ). Cuvîntul lui ne petrece spre vămile altor vremi și ne descoperă poarta de lumină a Împărăției, amintindu-ne mereu că "Neamurile au un destin ascuns în Dumnezeu. Cînd își urmează destinul, au apărarea lui Dumnezeu. Cînd și-l trădează, să se gătească de pedeapsă!".



Răzvan CODRESCU

[color=red]* Fatidic acest an (ce avea să se încheie în baia de sînge prin care a fost abolit vechiul regim comunist), an în care monahismul ortodox românesc și-a pierdut în primăvară (30 martie) cea mai mare figură culturală (N. Steinhardt, devenit din 1980 Monahul Nicolae de la Rohia) și în toamnă (28 noiembrie) cea mai mare figură duhovnicească (Părintele Arsenie Boca, considerat ani de-a rîndul un adevărat sfînt în viață)!
[/color]
Reply With Quote