View Single Post
  #13  
Vechi 09.08.2010, 11:38:49
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sherlock_holmes Vezi mesajul
.........

Iar Sfantul Paisie Velicikovski, talcuind la randul sau cuvintele acestor doi Sfinti Parinti, scrie: "Din aceste marturii reiese ca Dumnezeu, zidind pe om dupa chipul sau si dupa asemanare, l-a asezat in Raiul desfatarii ca sa lucreze gradinile cele nemuritoare, adica gandurile cele dumnezeiesti cele preacurate, mai inalte si desavarsite, dupa Sfantul Grigorie Teologul.


Si aceasta nu inseamna altceva decat ca el, cel curat cu sufletul si cu inima, trebuia sa petreaca in rugaciunea harica, vazatoare, lucrata sfintit numai cu mintea,

intr-o vedere preadulce a lui Dumnezeu,



si cu barbatie sa o pazeasca ca lumina ochiului, ca pe un lucru al Raiului, ca ea niciodata sa nu se imputineze in suflet si in inima. De aceea, mare e slava sfintitei si dumnezeiestii rugaciuni a mintii, a careia margine si culme, adica inceputul si desavarsirea, sunt date de Dumnezeu omului in Rai: de acolo deci isi are ea inceputul sau."

.........

http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ose-68563.html

Despre locul Raiului:

"
Sa vedem deci ce anume spun Sfintii Parinti despre Rai. Sfantul Ambrozie ne aduce aminte, in primul capitol al tratatului sau despre Rai, ca trebuie sa


fim foarte precauti cand vorbim despre "locul" Raiului si despre firea lui:




"Apropiindu-ma de acest subiect, imi pare ca sunt cuprins de o neobisnuita ravna in incercarea de a limpezi cele despre Rai, despre locul si firea lui, pentru cei ce sunt dornici a le cunoaste. Lucru cu atat mai insemnat, cu cat Apostolul nu a stiut de era in trup ori in afara de trup, zicand totusi ca s-a rapit pana la al treilea cer (2 Cor. 12, 2). Si iarasi zice: Si stiu pre acest om - sau in trup, nu stiu, sau afara de trup, nu stiu, Dumnezeu stie - ca s-a rapit in Rai si a auzit negraite graiuri, care nu este slobod omului a le grai (2 Cor. 12, 3-5)...

Deci, daca Raiul are o astfel de fire, incat insusi Pavel, ori cineva asemenea lui Pavel, abia de a putut sa-l zareasca, in viata fiind, si totusi n-a fost in stare sa-si aduca aminte de l-a vazut in trup ori in afara de trup; si, pe deasupra, a auzit graiuri pe care nu i s-a ingaduit sa le graiasca - de este asa, cum ne-ar fi cu putinta noua sa spunem locul Raiului pe care nu ni s-a dat a-l vedea si, chiar de am fi izbutit a-l vedea, ne-ar fi fost oprit a impartasi altora ceea ce am aflat? Si iarasi, intrucat Pavel s-a sfiit a se inalta pe sine din pricina inaltimii descoperirii, eu cat mai mult se cade noua a ne stradui sa nu fim prea grabnici a dezvalui ceva primejdios prin insasi descoperirea sa ! Deci nu ne este ingaduit a vorbi cu usuratate despre Rai."

Mă, adică nu scrie despre Rai în scripturi? Sfântul Pavel vorbea despre ceva ce nu se înțelege... și apoi... pauză.

Nu știu când vorbești ceva sau doar ești așa ceva... profesoare banuială.
Nu că vreau să te jignesc că mi-ești simpatic... dar ce vrei să susții nici că pot să... vreau.

Iar apoi când vorbeam, despre Rai, scriam despre Raiul care a rămas pe pământ și nu de ăla care s-a înălțat la Cerul al treilea, ziceam scriind despre Raiul care s-a dărâmat și au rămas paraginile, după ce Dumnezeu l-a ridicat... era locul, că locul a rămas aicea jos, locul unde erau pomii sădiți de Dumnezeu, că pomii s-au uscat.

Vorbim, scriem, și dăm lecții de contraziceri... păi de autoândreptățiri și contraziceri pe scenă eu m-am săturat și balonat... în sensul că e de comă.

Bun, și copoii nu simțeau de unde vine mirosul oricât erau ei de prepelicari, fiindcă pe prepelițe le-au mâncat nemulțumiții care cereau carne, carne, carne. Nu-i așa!?

Păi bine, asta da...

Și uite ce discuție, dai niște linkuri dar n-am priceput nimic din ce spui dumneata... știu, tu nu spui nimic ci ești un detectiv care cauți altceva... atunci căutare plăcută că tot dejaba cauți. Zic degeaba fiindcă nu ai credință. Crezi că te mint din minteres viclean de târfalău rău... adică mă crezi o trâfă gonflată fără tată... fără Dumnezeu... deci un fel de pui de szmeu. Deci dacă ai impresia că vreau să te pun să te închini la satana barosana barman la bancă... atunci ce să mai ne tot învârtim după linte... că îți trebuie minte?

Dar ți-am zis, Sfântul Ap. Pavel vorbește despre ceva unde a fost răpit cineva, este vorba de omul acela... deci omul acela a văzut Raiul la Cerul al treilea, deci se pare că acolo s-a păstrat până la vremea când îl va coborâ Dumnezeu căci tot ce a fost iarăși va fi... la Rai mă refer și la Omul cel bineplăcut Domnului.

De ce va fi din nou? Păi pentru că pentru aia le-a Creat Dumnezeu și nu ca să fie ele stăpânite de gLumiail... marele târfar și marfar... care face din pămînt păpămînt.

Deci va fi din nou la fel, omul va trăi cu Dumnezeu și va fi Bine.

Dar Raiul de la Pătlăgeanca este lucul unde era vechiul Rai... și va fi un nou Rai tot în Romînia dar nu știu pe unde, exact, căci este o Taină lăsată prin prooroci... Iar Moise în Cartea Facerii a descris Raiul primordial din Edden, de acum 7500 de ani, dar nu direct văzându-l ci auzind și văzând de la Dumnezeu Adevărul dar ca descriere, Dumnezeu vorbea în Taină mare... și ca scriere și descriere, Moise a scris și așa a descris în scriptură Raiul echivalent, care este una cu Raiul primordial dar ca vedenie scrisă nu poate să fie decât o echivalență, dar și ca echivalență el era tot Adevărat, căci Echivalența pe pămînt este identică cu modelul deci iată cum și Raiul descris de Moise era după chipul și asemănarea Raiului de la Pătlăgeanca, cel pe care-l știa numai Dumnezeu care îi vorbea și el a scris... dar la Pătlăgeanca găsim doar locul, căci Harul Raiului s-a ridicat la Cerul al treilea, dar se va lăsa de acolo pe pământ... căci... cum altfel, pămîântul este locul unde Dumnezeu își așterne picioarele Sale...

Acum poate spui și ce vrei să spui defapt... că n-am priceput... ce vrei să spui... Păi Cerul al treilea e în CUB și nu e în afara Cubului... deci este în Creație ... sau dacă este în afara Creației atunci este undeva la Tatăl, acolo unde s-au făcut multe lucruri pentru om... pentru omul credincios, dar Tatăl este și în Creație... deci nu știu că eu nu am fost răpit ca sfântul Pavel... dar știu că vine Raiul pe Pământ... vine înapoi, după război...

Sper că nu te-ai supărat. Oricum nu-mi pasă... Dar totuși sper că nu te-am supărat prea rău.

Last edited by vsovivi; 09.08.2010 at 12:07:12.
Reply With Quote