View Single Post
  #11  
Vechi 01.10.2010, 21:29:12
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit



[SIZE=3][SIZE=2][COLOR=#990033]Preasfanta Fecioara, Acoperitoarea noastra, alunga sfaturile si gandurile celor ce cugeta rele asupra noastra. Si, in ziua rautatilor noastre, sa ne acoperi pe noi, iar mai ales in ziua cea rea, cand sufletul se va desparti de trup, de fata sa stai noua intr-ajutor si sa ne acoperi pe noi de duhurile cele rele de sub cer, si in ziua infricosatei judecati sa ne acoperi pe noi sub obladuirea Acoperamantului tau. Cu ale careia preaputernice si bine primite rugaciuni si cu ale tuturor Sfintilor Tai, Dumnezeului, miluieste-ne si ne mantuieste pe noi. Amin. [/COLOR][/SIZE][/SIZE]


Mai cu seama in aceasta zi o cinstim pe Maica Domnului, care este mereu grabnic ajutatoare pentru toti care ii cerem ajutorul. Nu comemoram nimic, ci sarbatorim, traim la momentul prezent acest praznic, pentru ca Maica Domnului ne acopera pe toti, in orice moment si in orice loc.

M-am intristat ca, avand drum in centru de dimineata, am remarcat ca nu in toate bisericile s-a facut azi Sfanta Liturghie... Dar m-am bucurat la icoana Sfantului sau Acoperamant, de la Biserica Rusa.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote