View Single Post
  #1  
Vechi 23.02.2012, 00:59:43
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Sa ne intrebam constiinta...

Doamne ajută!
Întrebarea repetată în diverse teste de personalitate "care sunt calitățile și defectele tale?" îmi pare deosebit de interesantă din punct de vedere creștin căci, încercând să ne cunoaștem pe noi înșine, să ne autoanalizăm, vom reuși, prin harul lui Dumnezeu, să luptăm mai ușor contra tendințelor negative din noi și să progresăm în ceea ce ne apropie cât de cât de idealul desăvârșirii.
Recunoscându-ne calitățile, n-avem motive de mândrie, pentru că orice realizare este un dar, un rod al conlucrării noastre cu Dumnezeu (cf. In15, 5), iar recunoașterea propriilor defecte nu va constitui pentru noi o ispită de a deznădăjdui, căci toate le vom putea întru Hristos, Cel Care ne întărește (cf. Filipeni4, 13).

Așadar, vă propun - dacă nu vi se pare prea aiuristică ideea - să încercăm să schițăm o listă cu... să spunem 5 calități și tot atâtea defecte ce ne caracterizează personalitatea. Ce ziceți?
Promit să mă gândesc și eu și să scriu lista cât mai repede posibil. :)

Numai bucurii!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote