View Single Post
  #27  
Vechi 08.07.2015, 17:25:55
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Yas, tu si sotul; ai el ar manca ardei iute non-stop :))

Sincer, eu nu prea as manca (,) carne; adica, mananc (dar mi-ar ajunge 2 portii pe saptaman lejer), dar de multe ori mananc carne ca nu stiu ce sa mai gatesc, iar sotul cam vrea carne macar 5/7 zile; oricum, de multe ori gatesc ceva ce se poate manca si fara carne, asa pot sa ii dau doar sotului carne. Iar daca ar fi dupa mine, s manca doar pui, peste si curcan; 1 data pe luna si vita; porc de 2 ori pe an (si carne slaba), miel deloc (nici nu mancam; nu ne place deloc niciunuia).

in schimb sunt foarte fericita ca acum sunt de toate pe piata la preturi decente si imi permit sa fac vinete, conopida, dovlecei etc.
Si nu as putea renunta usor la unele lactate: lapte, cascaval, smantana.

Hmmm, am o pofta de ciuperci si de mazare. Cred ca asta urmeaza azi :D

Alin, shaorma cu soia? Suna bine; trebuie inercat; mersi :D
De cand am ajuns in State,am inceput nebunia asta cu ardeiul iute;acasa cum parintii mei nu mananca iute ,ma rezumam la mustar si hrean.
Cand eram mica ai mei au ajuns sa incuie condimentele gen mustar,otet,sare,piper pt ca consumam prea mult -exemplut un ou fiert se ducea o treime din borcanul de mustar.

Eu as face shaorma cu cartofi,maioneza vegetala,muraturi,rosii,ceapa,avocado si fasole boabe. Si sos iute,bineinteles :)

Azi este miercuri,una din zilele cand se organizeaza piata bio de legume si fructe aici,de la fermele locale. Abia astept sa cumpar niste rosii adevarate ,ardei,salata ,capsuni etc
Vreau sa fac gazpacho -o supa cruda de rosii,castraveti,ardei,ceapa,dovlecei,usturoi,otet .
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote