View Single Post
  #20  
Vechi 19.11.2008, 09:08:51
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

Draga mea, nu stiu daca sunt in masurasa te sfatuiesc ce sa faci. Pot doar sa iti marturisesc ceva din care sa intelegi ce am vrut sa zic. Sotul meu provine din familie de protestanti(penticostali).El a fost doar binecuvantat si s-a botezat la noi pentru a ne putea casatori la preot. Desi a facut lucrul acesta, tot are in cap apucaturi de "pocait", in sensul ca nu vrea sa isi faca cruce, nu vrea sa inteleaga rolul sfintilor, al moastelor, zicand ca sunt"oase". Imi cam da bataie de cap, dar cred si ma rog ca bunul Dumnezeu sa il lumineze. Gandeste-te ca desi credem amandoi in Dumnezeu, in Sfanta Treime, imi e greu cateodata cu ideile lui si ma gandesc cum ar fi fost daca aveam un sot ortodox practicant. Nu ma plang, e un om minunat care ma iubeste si ma respecta, doar ca nu este de acord cu multe dintre invataturile date de BOR.Chiar daca se vaboteza de dragul tau, vei avea de lucru cu el. Daca nu se va boteza, nu vaveti putea castori la preot si asta inseamna sa traiti in curvie. Daca nu te va lasa sa mergi la biserica si sa faci cele necesare pentru sufletul tau si pentru mantuire?
Stiu ca nimeni nu poate decide in locul tau, dar eu te rog sa te mai gandesti, sa analizezi bine optiunile si sa nu te grabesti sa faci un pas pe care sa il regreti mai tatrziu.
Dumnezeu sa te ajute.
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui