View Single Post
  #13  
Vechi 03.03.2010, 14:26:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Intrebare:
Pe (unii) Sfinti avem voie sa ii punem pe pomelnicele pentru adormiti, la Sf. Liturghie? Stiu pe cineva care face lucrul asta dar eu mereu m-am gandit ca in fond omul acela e mantuit, e Sfant, probabil in cea mai apropiata relatie cu Dumnezeu, cine sunt eu sa-l trec pe pomelnic alaturi de mortii din neamul meu cel pacatos? Cine ma cred sa pomenesc eu un sfant cand acesta are poate un cult dedicat, biserici, il pomenesc preotii in permanenta etc.

Dar am citit pe urma undeva ca de fapt ei se bucura cand facem lucrul acesta.
Deci: se cuvine s-o facem, ma refer la acei sfinti la care avem evlavie mai mare, nu neaparat de rangul celor trei Ierarhi, ci ceva asa, mai "local".
Actul de canonizare cuprinde si ultima slujba a parastasului, prin care se va sublinia ca de acum sfantul nu va mai fi pomenit la cei adormiti care au nevoie de rugaciunile noastre a celor de pe pamant. Prin slujba alcatuita(utrenie, vecernie, acatist) sfantul devine pentru noi rugator si va fi invocat in rugaciunile Bisericii ca un rugator pentru noi cei de pe pamant.
In cazul dreptilor care inca nu sunt canonizati de catre Biserica este posibil ca ei sa se roage pentru iertarea noastra si noi pentru slava lor.
Reply With Quote