View Single Post
  #1  
Vechi 30.05.2006, 21:51:22
Arcanum Arcanum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2006
Mesaje: 1
Implicit

Bine v-am gasit frati ortodocsi! Pentru a inlatura orice fel de neintelegeri va marturisesc inca de la inceput ca eu nu sunt ortodox, sunt doar crestin nefacand parte din vreo biserica organizata institutional.
In discutiile pe care le-am avut cu unii frati neoprotestanti am ajuns la urmatorul dezacord de opinii: ei spun ca omul trebuie sa-L aleaga in mod constient pe Dumnezeu pentru a se mantui. Parerea mea este ca lucrurile nu stau chiar asa si ca alegerea nu este a omului. In cazul botezului, daca parintii sunt cei care aleg ca respectivul copil sa fie botezat in numele lui Hristos atunci acesta, cand creste, are urmatoarele optiuni: fie ramane in alegerea pe care parintii sai au facut-o pentru el, fie se razvrateste impotriva acestei alegeri si face o alta alegere proprie. Insa toti parintii au si ei un alt Parinte care se afla in ceruri. Asa cum ei fac o alegere pentru copilul lor, tot asa si Tatal ceresc a facut o alegere pentru toti oamenii si le-a oferit harul; oamenii pot ramane in alegerea lui Dumnezeu sau pot sa iasa din aceasta facand propria lor alegere. Prin urmare, nu omul il alege pe Dumnezeu pentru ca Dumnezeu l-a ales deja pe om. Omul poate sa creada ca a fost deja ales de Dumnezeu, sau poate sa respinga aceasta credinta.

Coloseni 2:13 Pe voi, care eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pământească netăiată împrejur, Dumnezeu v-a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne-a iertat toate greşelile.
2 Tesaloniceni 2:13 Noi însă, fraţi preaiubiţi de Domnul, trebuie să mulţumim totdeauna lui Dumnezeu pentru voi, căci de la început Dumnezeu v-a ales pentru mântuire, în sfinţirea Duhului şi credinţa adevărului.

As vrea sa stiu cum vedeti si voi aceasta discutie.
Multa pace!
Reply With Quote