Subiect: 40 De liturghii
View Single Post
  #17  
Vechi 02.03.2011, 02:46:16
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Imi spuneti si mie...unde sta scris in Biblie ca nu se da "particica" acasa ? Unde scrie ca n-avem voie sa dam liturghii pentru toti , chiar daca pate unii din cei pomeniti sunt mai cu pb? Da, pentru sectanti , n-are sens sau pt necredinciosi, dar in rest? Oare Dumnezeu nu vrea intoarcerea pacatosului ? Vrea moartea lui? Ca eu nu asa am inteles...
Datul particelei acasa este o inventie si greseala popeasca extrem de grava, care dupa parerea mea ar trebuii pedepsita destul de grav.
Biblia nu contine nici toate cele necesare, daramite bazaconii de genul :unde sta scris in ca nu se da "particica" acasa ?
Particica, este in locul celui care trebuia sa fie prezent, punerea in potir la strinsul sfintelor are rolul tocmai pt unirea cu Hristos a celui care a fost pomenit, or tu, nepunind in sf Sange particica, de fapt il desparti de Hristos pe cel care a fost pomenit.
Liturghia nu-i o slujba pt convertirea tuturor oamenilor la crestinism cu sau fara voia lor, ca daca ar fi asa, atunci ar trebui sa facem doar liturghii si gata, nu ar trebui sa mai ramana nici un pagan si necredincios neconvertit, nu?
Liturghia este o impartasire cu Hristos doar a celor credinciosi, aceasta impartasire se face atat pe calea linguritei pt cei prezenti, cat si prin pomeniri pt cei mutati de la noi cat pt cei credincioasi dar in imposibilitate de a se impartasii,( Nicolae Cabasila, ex sf Liturghii) iar interzicerea pomenirii celor cu pacate de moarte decurge logic...pai daca prin pomenire se face impartasire, inseamna ca pomenind pe cei nevrednici, le faci parte de impartasire.( vezi, tratatele sf Simeon al Tesalonicului)

Last edited by 88hharalambos; 02.03.2011 at 02:51:03.
Reply With Quote