Subiect: 40 De liturghii
View Single Post
  #19  
Vechi 04.03.2011, 08:29:23
88hharalambos 88hharalambos is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria25 Vezi mesajul
Ma intereseaza si pe mine sa stiu cum o pot pomeni pe bunica mea la 40 de Sfinte Liturghii si daca se face ceva anume la sfarsitul acestor 40 de pomeniri la Sfanta Liturghie.. Mereu am uitat sa intreb duhovnicul... In vara se implinesc 2 ani de cand a murit. Ce pot sa mai fac pentru ea? Rugaciunile pentru raposati se pot citi acasa?
Acolo unde se slujeste zilnic, se poate in doua feluri, dupa cum auzim la heruvic, cand se face pomenire in general : Pe cei care au adus, si pentru cei care s-au adus aceste cinstite daruri.

1. Aducand darul la altar: prescuri, vin, lumanari pt 40 de zile + pomelnicul cu oarecare suma( adica munca celui care slujeste aceste zile) care o va spune cei care slujesc, eventual de intrebat, pt ca in unele locuri se plateste contravaloarea acestor produse, iar preotul respectiv se ingrijeste el de toate cele de trebuinta; asta e varianta costisitoare, dar care se considera Liturghia facuta exclusiv pt persoanele respective si este cel mai bine.

2. Doar simpla pomenire pe o perioada de 40 de zile sa zicem, pt ca la o liturghie se pot pomenii si alte persoane chiar daca nu au adus toti acele daruri, aici tr de vazut cam cat socot cei din manastirea sau biserica respectiva pomenitul pt acest timp, de ex 10 ron, sau unii nu au pretentii deloc.

Dar trebuie de specificat pe pomelnic 40 de Liturghii, pt ca alt fel s-ar putea sa se pomenesca pe la acatist sau pe la alte laude.

In acest timp trebuie sa se roage personal si cei care vor acest lucru, eventual cu post si abstinenta in casatorie de la relatii, pt ca Dumnezeu sa asculte rugaciunea; este foarte bine de facut milostenii celor in nevoi, in numele celui care se face pomenirea in acest timp, dar f important ca, cei care vor acest lucru sa aiba viata curata ortodoxa tot timpul, adica sa fie traitori nu formalisti care traiesc in pacate de moarte.

Apoi acsestea trebuie facute cu daruire nu cu cartire, aceasta nu e o pretentie a bisericii, ci doar o indrumare, o posibilitate de mantuire pt cel mutat de la noi, dar noi suntem liberi sa o facem sau nu.
Apoi bunica trebuie sa fie si ea ortodoxa, apoi tr de stiut ca aceste pomeniri/ Liturghii facute, nu garanteza 100% ca il vor mantuii pe cel pomenit indiferent cum, totul ramane la latitudinea Lui Dumnezeu, din partea noastra este o implorare a milei Lui Dumnezeu, si o datorie morala; conteaza f mult viata celui care a trait, precum si a celui care face liturghia, precum si a celui care vrea acest lucru.
Nu se face nimic la urma( doar daca sunt alte obiceiuri locale, atunci nu stiu).

Este bine si cei care vor pomenirea ca in acest timp( interval) sa vina cat se poate de des la Biserica( daca exista posibilitate) si eventual sa se spovedeasca si impartaseasca, daca nu au impediment.

Last edited by 88hharalambos; 04.03.2011 at 08:56:56.
Reply With Quote