Subiect: 40 De liturghii
View Single Post
  #24  
Vechi 04.03.2011, 17:51:41
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
Aceste liturghii se dau numai pentru morti? eu as vrea sa stiu daca se dau pentru cei vii, membrii familiei mele au nevoie de putin ajutor. Doamne ajuta.
Mataluta ce faci duminica dimineata? Sfanta Liturghie este cea mai importanta slujba a Bisericii noastre si se face duminica si in sarbatori, la bisericile de cartier, si zilnic in manastiri si catedrale.Te trezesti si tu duminica dimineata (incearca sa ajungi pana in ora 9 - chiar daca multi dau liturghii pana la sfarsitul slujbei - inainte putin ca preotul sa zica "Binecuvantata este Imparatia...", fraza care marcheaza inceputul Sfintei Liturghii), iei o foaie de hartie pe care scrii, ca titlu, Sfanta Liturghie, iar apoi, pe doua coloane, VII si ADORMITI. Completezi coloanele cu viii si adormitii tai, pui un ban in hartiuta, iei o lumanare si o prescura (40 de bani fiecare) si te duci la altar cu darul tau. Poti da pomelnicul si la o manastire pe mai multe zile, insa recomandat este ca persoanele care se trec acolo sa si participe la slujba.

Despre Sfanta Liturghie poti citi foarte pe scurt aici - http://www.ortho-logia.com/Romanian/...natainelor.htm
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote