View Single Post
  #27  
Vechi 11.05.2012, 12:34:13
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
Acuma, sincer, daca v-am dat versetul unde scrie negru pe alb ca sufletul e muritor, de ce mai rastalmaciti lucrurile ca sa iasa cum vreti dumneavoastra? nu au sens speculatiile, cand avem cuvantul scris indubitabil !
Puneți mâna pe o lucrare de hermeneutică biblică și vedeți bogăția de sensuri și de interpretări pe care o cuprinde Biblia.

Ah, cât îmi placeți: o dată trebuie să luăm textul ad-literam, o dată să-l interpretăm ca fiind o hiperbolă, o dată ziua înseamnă zi, altă dată înseamnă an, o dată sabatul înseamnă sabat, altă dată nu înseamnă sabat (coloseni 2-16) etc.

Și care este criteriul ? Criteriul este ca interpretarea să corespundă și să sprijine învățăturile lui EW ?

Ce dacă alții au intepretat altfel ? Sf. Ioan Gură de Aur ? Un fleac. Sf. Toma Aquinatul ? Eh... Sf. Ioan Damaschinul ? Sf. Grigorie cel Mare ? Sf. Vasile cel Mare? Sute de alți teologi ? O nimica toată, comparativ cu profeteasa EW.

Am mai spus-o și repet, atunci când contrapuneți istoriei teologice, intelectuale și spirituale ale Bisericii Creștine Nedespărțite, a Bisericilor Catolică și Ortodoxă de după schismă, pe EW și interpretarea ei a Scripturii, este ca și cum ați pretinde că Guță îi este superior, nu numai lui Mozart, ci și lui Beethoven, Bach și încă o sută asemenea lor, luați la un loc.
Reply With Quote