Subiect: Excomunicare
View Single Post
  #46  
Vechi 10.08.2016, 12:19:04
alia28aa alia28aa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.01.2016
Mesaje: 108
Implicit

Citat:
În prealabil postat de roxanapopa70 Vezi mesajul
Cel care nu este cu catedrala neamului este troll ,cel care nu e ortodox e troll pt unii din voi.Am pus o intrebare am primit raspunsul trebuie o cerere scrisa adresata parohiei.Daca aveti si un model e ok .E tot ce am vrut sa aflu .Daca vreti sa purtam si discutii laice fara sa ne certam e si mai fain.Cand imi aleg prietenii nu ma intereseaza religia ci caracterul lor.
E dreptul tau sa alegi daca frecventezi o biserica sau alta sau niciuna, precum si acela de a plati taxa la vreuna dintre ele. Cu siguranta exista o procedura de inhumare a ateilor in cimitirele aflate pe domeniul public al statului.
Cererea presupun ca trebuie adresata episcopiei zonale si probabil spre stiinta si parohiei, fiindca ma indoiesc ca preotul paroh poate lua o decizie fara consultarea episcopului.
Ceea ce iti va ramane este taina botezului, care s-a facut la nivel subtil si nu are legatura cu evidentele scriptice, iar aceasta taina probabil ca isi revarsa energia in actiunile umanitare la care participi si care te implinesc.
Nu stiu daca am dreptate, e doar un punct de vedere.
Reply With Quote