View Single Post
  #1052  
Vechi 12.05.2010, 23:14:23
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasalie Vezi mesajul
Si, acela unu nu este "valabil". Care este norma? Daca vrei, mai cerceteaza si vei mai gasi si altii, pe care nu-i stii (cum nu l-ai stiut nici pe asta indicat de mine). Vrei sa-ti arate un adventist care sunt vorbitorii in limbi din ortodoxie?





Problemele acestea discuta-le cu cei care zic ca au darul vorbirii in limbi.

P.S. La punctul 3 se greseste. Un dar al Duhului Sfant nu este dat numai celor dintr-o confesiune religioasa. Dumnezeu nu este asa marginit (mai ales in gandire) ca noi.
Iarta-ma, am ratat momentul in care am zis ca nu e valabil??
Ce am vrut sa spun e ca faptul ca un sfant s-a invrednicit de harisma asta cu un scop precis (ce reiese din acatist, ca nu gasesc acum viata sfantului sa o citesc) de a o indrepta pe o oarecare Annoula si ca in acatistul sau, chiar cand il laudam, zicem ca nu cautam noi darul acela de care s-a invrednicit el -- e dovada suficienta ca acest dar nu e ceva obisnuit. Este valid in cazul lui, dar tot o floare rara.

Stii, noi nu cerem harisme, deie-ne Domnul pocainta si smerenie si-ajunge atat. Iar daca s-ar trezi vreunul vorbind si-ar avea cat de cat ratiune dupa faza asta, s-ar inspaimanta si ar alerga fuguta la duhovnic sa-i spuna. Cred ca pe noi nu ne-apuca vorbitul in limbi (la ortodocsii legati de Biserica, zic) pentru ca atunci cand ai duhovnic si te supui cercetarii celuilalt, dupa cum il lumineaza si pe acela Sfantul Duh, e mai greu sa propaseasca-n tine "harismele" si slavele desarte. Cand ai parte de un parinte cu darul deosebirii duhurilor, mai greu se lipeste inselarea de om.

Dar ramane faptul ca, ai vazut si tu, din cand in cand unul are acest dar -- Biserica recunoaste darul unora dintre membrii ei insa ne indeamna sa ne ferim de-a-l dori/cauta si prin asta sa intelegi ca si daca s-ar da, oamenii s-ar ruga sa se ridice de la ei. Pentru ca nu ne foloseste la nimic.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)