View Single Post
  #370  
Vechi 26.11.2012, 21:50:31
LgMihail's Avatar
LgMihail LgMihail is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Sfantul Nicodim a intrat la manastire la Muntele Athos in 1775. Abia in 1835 s-a ridicat in vest, la catolici, interdictia asupra lucrarilor despre heliocentrism (am cautat acum pe net la Galilei). Aproape sigur in rasarit era valabil tot modelul geocentrist.
Nu aruncam talcuirile la gunoi, pentru ca facem diferenta intre stiinta lumeasca, perena si revelatie. Un sfant de acum 2000 de ani nu avea cum sa cunoasca toata stiinta de acum, e eronat sa gandim astfel, altfel o sa introducem stiinta in dogma, cum face evolutionismul teist.
Nu poti intelege aspectul, frate bun...

Astazi am cunoscut un frate din Prodromu. Este - fireste - roman si a plecat acum 4 ani la manastire acolo. Era om scolit (desi simplu ca si caracter si destul de smerit). A lucrat prin Spania si Norvegia si nu este strain de un limbaj specific stiintelor vremii noastre. Odata ajuns acolo i s-au dat Sfintii Parinti spre lectura. Astazi, intalnindu-l (eu si familia mea) a tinut sa ne convinga - initiativa fiind din partea lui, despre mine nu stia nimic - ca "centrul Universului este Pamantul potrivit Sfintilor Parinti!".

Cand am renuntat sa mai postez (initial; poti verifica paginile trecute) datorita cerbiciei unora si a neputintei mele, m-am indreptat numaidecat spre Dumnezeu in rugaciune. Gheron Iosif ne invata ca atunci cand vrem sa dobandim instintare - desi nesporiti fiind (deci nu avem acces la vedenii, revelatii, auziri, ganduri lamurite, etc.) - sa cadem cu nadejde si sa ne rugam de 3 ori intru lepadare totala de cele din mintea noastra, iar spre ce va inclina inima si duhul nostru, catre aceea sa mergem. Am facut asta - pentru ca atata timp cat am renuntat deja la tot ce fusasem invatat in scoala, imi era lesne sa o fac din nou -, iar inima mea s-a apropiat de fiecare data ca de un adevar dulce catre geocentrism.

Dar ce mi-am zis? Poate n-am avut nici nadejde, poate n-am avut nici credinta si poate - acum, mahnit si mandru fiind datorita acestor polemici seci si fara rod - nici nu am reusit sa-mi golesc mintea de crezurile mai-nainte fixate. Si am cerut mila lui Dumnezeu si luminarea Lui mai lamurit... Au trecut cateva zile de atunci cand astazi il intalnesc pe acest parinte... a fost ca un raspuns mult-asteptat.

Vezi tu frate, noi - ortodocsii - ne-am invatat sa alungam cele parute (ingeri, sfinti, lumini, inchipuiri) nestiind daca sunt sau nu demonice! Am alungat - unii dintre noi - miliardele de ani si fosilele evolutionistilor intru nimic socotindu-le. Fiecare are masura si limita lui de lepadare!

Afla ca:

Centrul teologic al Creatiei NU este Pamantul, ci Hristos Omul (deci acesta este Hristocentrismul Sfintilor Parinti). Pamantul este centrul material al creatiei potrivit textelor Sfintei Scripturi intelese si talcuite de Sfintii Parinti! Tu faci o eroare fundamentala la un pas de erezie! Cand vorbim de talcuirea in consens a Scripturii nu vorbim de stiinta, ci de revelatie de la Duhul Sfant! Pricepi? Cand afirmau stiinta vremii lor, Sfintii Parinti nu au legat-o de Scripturi sau de minuni (exemplul tau cu broastele)! Dar cand au talcuit Facerea, ei au vazut ca acolo scrie CLAR ca Dumnezeu a asezat Pamantul in centrul universului. La fel talcuieste si arata si Sfantul Atanasie de Paros in secolul XIX si Nicodim Aghioritul deopotriva! Cine este orb sa calauzeaza orb mai departe!

Mie atat imi trebuie! Maine mor si trec la Judecata si ma vor intreba ingerii: "dar ce ti-a trebuit omule sa stii tu toate acestea si de ce ai vrut sa le cunosti?" Eu ce le voi raspunde? Si Sfintii Parinti (de care iti tot vorbesc) imi vor zice: "Oare de tine aveam noi nevoie sa ne justifici si sa ne scuzi? Oare tu ai avut pe Hristos cum L-am avut noi?"

Acum pentru toti pseudo-teologii si parerio-logii acestui forum:
Cand la finalul talcuirilor voastre veti avea indreazneala sa incheiati cu "parutu-S-a Duhul Sfant si mie!" si cand in rugaciune veti vedea ingeri sau sfinti ori cand talcuiti Scripturile va va grai Apostolul ori Ingerul Domnului (ca Sfantului Ioan Gura de Aur) sau cand veti lucra toate cu instiintare directa de la Dumnezeu (Gheron Iosif) sau cand veti putea teologhisi din experienta despre haruri (Grigorie Palama) sau cand veti avea indrazneala sa desenati talcuirile manati fiind de luminarea lui Dumnezeu (Sf. Nicodim Aghioritul) ori cand veti fi vrednici de numiri ca "Ochiul Bisericii" (Vasilie cel Mare) ori "Teologul" (Ioan, Grigorie, Simeon) sau cand Maica Domnului va va alege sa fiti scriitori si dogmaticieni (Ioan Damaschinul) sau Dumnezeu va va ridica pe vreunul pana in cel de-al treilea cer (Sf. Ap. Pavel), sau va va tine prin Univers ca sa vedeti toate (Set, fiul lui Adam si Andrei cel Nebun pentru Hristos, care a vorbit lamurit de geocentrism asa cum l-a vazut! + alti asemeni Sfinti), atunci, DOAR ATUNCI sa veniti si sa spuneti: credeti dupa mine intru acest chip, iar nu dupa Sfinti!

Au doara am uitat noi dimensiunea ortodoxiei si am lepadat-o? Au doara am uitat noi cine ne -au fost Sfintii Parinti si cine i-a ales pe ei? Sa nu fie!

In acatiste ii fericim si ii laudam cu cantarea "Bucura-te" pentru "intelepciunea vremii lor"(verificati!). Puteti voi oare ferici pe un inselat? Noi suntem cei inselati de antihrist cu adevarate "semne in luna si in soare", "foc din cer" si altele asemenea. Dar nu le vedem!
__________________
"Atunci, de mii de ori daca vei fi incercat si ispitit de Satana, pentru a-ti lua credinta, tu sa preferi de mii de ori sa mori decat sa dai ascultare cunoasterii. Astfel ti se va dechide poarta tainelor. Si te vei minuna intelegand ca mai inainte erai legat cu lanturile cunoasterii iar acum zbori cu aripi dumnezeiesti deasupra pamantului. Si respiri alt aer, al libertatii, de care ceilalti sunt lipsiti. " (Gheron Iosif)

Last edited by LgMihail; 26.11.2012 at 21:56:10.