View Single Post
  #93  
Vechi 01.04.2013, 20:50:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Daca fratele catolic te-ar fi invitat la masa si l-ai fi refuzat, indiferent de motiv, nu l-ai fi ranit? L-ai fi ranit doar daca refuzai carnea, ouale si cozonacul? Dar daca afla mai tarziu ca darurile lui au ajuns la gunoi cum s-ar fi simtit? De ce sa le accept eu si sa le dau mai departe unui amarat din strada?
Nu e nicio jignire sa refuzi, daca tii postul integral, doar intelege, adica in niciun caz nu trebuie sa primesti doar pentru a arunca la gunoi, insa daca postesti miercurea si vinerea +ultima saptamana atunci accepti, ca asa e frumos. Daca stie ca tu postesti, nu te invita la masa pentru a-ti da " de dulce". Eu vecinei mele nici cafea nu-i fac, ca asa si-a impus ea postul, asa ca vizitele saptamanale la cafea au devenit intalniri la ceai :) Ea fiind aproape vegetariana, renunta in post la cafea, ca sa simta ca e post, renunta la ceva care-i place.

Citat:
În prealabil postat de floricica Vezi mesajul
Sau ce exemplu de crestin ortodox as fi daca primesc darurile iar fratele meu catolic ar spune altui catolic: "ei, uite, vezi, ortodul mananca si in post bucate de dulce, i-am dat eu! La astia numai gura e de ei".
Exagerezi. Tinand cont ca ei in post renunta doar la carne (pe durata intregului post sau anumite zile) ,nu comenteaza postul alimentar al altuia, care oricum e mai "sever" decat al lui. Astia-s romano-catolicii, caci reformatii nu tin post.Greco-catolicii au preluat practica romano-catolicilor, deci mananca oua, lapte, branza in post, renunta la carne, care pot sau fiecare isi impune un post propriu.

Last edited by ioanna; 01.04.2013 at 21:16:52.
Reply With Quote