View Single Post
  #4  
Vechi 05.08.2014, 00:47:08
Dennis's Avatar
Dennis Dennis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.05.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

@Mihnea Dragomir... inteleg ce vrei sa spui numai ca nu vorbeam despre numarul de convertiri ci felul lor... ca asa poate sunt mai multi ortodocsi convertiti in ultimul timp la protestantism decat invers. Si poate numarul de catolici sa fi crescut cum spui dar nu gasesc nicaieri relatarile lor, sau daca le gasesc(sincer) i-mi vine a rade sau mai bine nu-ti vine a crede de motivele lor. Dar cresterea la o anumita confesiune poate fi nu neaparat prin convertire... daca un protestant cum se spune pe la noi "pocait" se converteste automat apar inca vreo 5 in familie... Subiectul nu este despre cati se convertesc... ci mi-ar place sa citesc de ce au facuto... in ce nu erau de acord cu invatatura(nu pacatele oamenilor) ortodoxa, unde au cautat? ce i-a convins? etc... de preferat relatarile lor si nu a altora despre ei si nu oameni care au fost invatati despre ortodoxie dupa ce au trecut la alta credinta.

Un musulman misionar trimis in mai multe tari din rasarit cat si occident(recent convertit la ortodoxism in uk) spunea ca in Arabia muti crestini filipinezi care merg acolo la munca, pentru a avea salarul mai mare(asa e legea la ei-daca nu esti musulman ai salarul mic) se convertesc la islam iar cand se intorc inapoi in tara lor sun iarasi crestini... asemenea convertiri pentru mine nu valoreaza mare lucru... la fel cum si lepadarea de o credinta la casatorie pentru ca viitorul sot/sotie te roaga si altele asemenea...

Cat despre Vladimir Ghica am citit(despre ceilalti nu am gasit) si nu scrie nicaieri de ce sa convertit... decat ca vroia sa fie si mai ortodox... nimic concret, care dogma/invatatura din ortodoxie nu il convingea? ceva mai detaliat, argumente... plus ca ce am citit eu nu e relatarea lui despre el ci a altora... (nu zic ca e fals ce am citit despre el-nu stiu)si eu as putea scrie o convertire minunata cu nu stiu cate argumente puse pe seama unui convertit.

Nu stiu daca ai citit exemplele date de mine cuvant cu cuvant(oameni sinceri care chiar pot fi verificati). La ceva asemanator ma asteptam.

Last edited by Dennis; 05.08.2014 at 01:10:14.
Reply With Quote