View Single Post
  #9  
Vechi 18.07.2022, 18:50:33
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Cat de mult iubim noi obiectele!

O pictura e in general facuta pentru a incanta ochiul prin reprezentarea mai fidela sau mai stilizata a ceva, sau prin culoare, prin amestecul de forme etc. Si pentru ca ne place, de obicei acordam obiectului numit pictura o valoare sau chiar un pret. Iar pictura devine importanta in sine. Iar uneori, mai ales cand e vorba de o reprezentare iconografica a unor sfinti, pictura respectiva poate chiar dobandi atribute ale sfintilor respectivi, sau chiar o parte din puterea acestora. Si astfel se ajunge ca o pictura sa devina sacra, sa contina in sine esenta divina si sa faca tocmai ceea ce fac sfintii, adica sa vindece, sa aduca bunastare etc. Nu discut aici diferenta dintre icoana si idol, pentru ca o asemenea discutie tinde sa se transforme intr-o galceava permanenta si inutila.

Personajul Gollum din "Stapanul inelelor" avea si el un asemenea obiect sacru, nu o pictura, nu o icoana, nu un idol (adica o icoana a paganilor - stiu ca aici lumea ma va ataca! dar sa nu-mi spuneti ca statuile lui Baal erau insusi Baal, ca nici copiii de gradinita n-o vor crede), ci avea un simplu obiect pe care il admira, il mangaia tot timpul si pentru care ar fi fost in stare sa se arunce in foc. "Stapanul inelelor" e o fictiune, dar nu asta ma intereseaza, ci tocmai situatia in care o persoana poate conferi unui obiect sacralitate pana la nivelul la care insusi obiectul cu pricina sa faca minuni sau macar sa medieze minunea ca atare. Nu ma intereseaza nici explicatia ca nu icoana e cea care face minunea ci sfantul reprezentat de icoana, pentru ca as raspunde ca exista icoane care ii reprezinta pe sfinti si care nu sunt icoane facatoare de minuni (am cateva dintre acestea prin casa si trebuie sa scap de ele, ca nu sunt decat simple imagini si nu sunt in stare sa faca nicio minune, oricat de mica si neinsemnata). De ce unele icoane sunt mai bune decat altele nu inteleg (ba inteleg, dar daca va spun, veti da dupa mine cu pietre). Ma intereseaza, dupa cum sugeram la inceput, de ce iubim noi atat de mult obiectele. Iar in aceasta categorie intra: icoane, moaste, manastiri, izvoare sfinte, crucea lui Arsenie Boca etc.

Am sa inchei cu un citat din "Stapanul inelelor": "- My ring, my precious..."
Reply With Quote