View Single Post
  #378  
Vechi 09.12.2016, 18:04:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Poate că te simți bine în această companie.
Pe de altă parte, cred că ești generos; poate că raportul este invers. Sau poate diferența e dată doar de numărul țiglelor care ne lipsesc. :)
Monumental. Ar trebui sa intre in Istoria Forumului poate la categoria 'Best post'.

Sa fiu sincer, posturile lui Igor au avut si o parte buna, parca au unit membrii forumului intr-o directie comuna.

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Dar îți spun ce am mai încercat eu și tu ai trecut pe lângă ?
Sfinții lui Hristos.
Nimic și nimeni nu se compară cu o minte limpede în Duhul Sfânt, care se exprimă pentru omenire.

Încearcă prima dată să citești Noul Testament cap coadă de 3 ori, apoi încearcă și tu Sfântul Ioan Gură de Aur, Sfântul Vasile cel Mare, Sfântul Grigorie de Nazians, Sfântul Ignatie Briancianinov, Sfântul Grigorie Palama, Sfântul Simeon Noul Teolog, Sfântul Marcu al Efeseului, Sfântul Dionisie Areopagitul, Sfântul Isaac Sirul, Sfântul Chiril al Alexandriei, Sfântul Nectarie din Eghina, Sfântul Fotie cel Mare, dar și gândirea ciudată a lui Augustin, Tertulian, Lactanțiu, Origen, Teodoret de Cir, Eusebiu de Cezareea, și în general viețile Sfinților, Filocaliile, psb-uri...

Și apoi, după ce vei bea din apa vie care ți-i va da Hristos, prin Sfinții Lui, vino să vorbim !
Ce dialoguri minunate vom avea atunci în Hristos !
Iti zic eu ceva Igor pe langa care ai trecut: Hristos.
Te imbeti recitand din Sfinti insa nu l-ai cunoscut pe Hristos...

Vorbesti orice dar nu vorbesti despre Hristos. Prin asta se recunoaste papagalul de texte si vazatorul de Dumnezeu. Unul recita texte fara sa le fi inteles, altul il vede pe Hristos, si traieste in lumina lui si vorbeste despre lumina lui.

Poti sa reciti in continuare din toti Sfintii, masura asta este masura unui memorator de texte duhovnicesti. Oamenii duhovnicesti reali vorbesc despre lumina si faptele pe care le faci pentru Hristos.
Daca tu crezi ca textele sfintilor te apropie de Hristos te inseli.
Daca tu crezi ca multa citire din sfinti te apropie de Hristos iar te inseli si ajungi in inselare si mai mare pentru ca multa cunoastere iti da doar o falsa apropiere de Hristos, un sentiment fals de propiere.

Dialoguri minunate in Hristos... mai bine zis dialoguri despre Hristos, pentru ca adevaratul dialog in Hristos este tacerea in rugaciune si contemplatie.

Esti un tanar pe o cale gresita, inchipuita, pe care ti-ai asezat-o singur.

Ti-as da niste sfaturi bune cum se face o zidire duhovniceasca de la temelie in sus, dar se pare ca tu esti la o masura mult mult mai mare, si ai ajuns la nivelul 'greilor', iar sfaturile maruntilor de pe forum sunt nimicuri pentru tine.
Doar Ioan Gura de Aur si altii asemenea mai sunt la masura ta.

Last edited by gpalama; 09.12.2016 at 18:06:19.
Reply With Quote