View Single Post
  #3  
Vechi 15.05.2009, 16:18:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Tot se vorbeste despre romanii plecati in tari mai civilizate, mai bogate, unde muncesc pentru a face bani sau a avea o viata mai decenta. Dar exista romani care au plecat intr-o tara la fel de saraca precum Romania sau chiar mai saraca(din diverse motive)? Deschid acest thread pentru ei si pentru marturiile lor. Exista astfel de romani pe forum? Va este dor si voua de tara? Cum va simtiti acolo?
Majoritatea colegilor mei "misionari" pleaca in Africa, India, Pakistan, Afganistan, Irak samd, oriunde unde sunt proiecte. Si stau acolo cu lunile in caldura, in mizerie, asaltati de tantari purtatori de malarie, tifos, hepatita si altele. Si uneori sunt martorii razboaielor civile, vad crime pe strada (nu pot sa povestesc ce am auzit, v-ar ingrozi), sunt insotiti pana si la veceu de politai inarmat care ii pazeste, trebuie sa se cazeze mereu in centrul orasului ca sa nu fie in pericol... Si toate astea pentru a castiga un ban gramada, in timp ce sotiile stau acasa si ii asteapta ingrijorate.

Eu am fost mai norocos si n-am iesit decat de doua ori din Europa, dar in tarile civilizate pe unde am fost am avut sansa sa traiesc impreuna cu emigrantii romani, moldoveni, ucrainieni, marocani, egipteni samd si sa vad conditiile in care locuiesc, joburile mizere pe care le au, greutatile prin care trec. Vai de steaua lor norocoasa, n-o sa-i uit niciodata pe cei care i-am intalnit.

Doamne, ocroteste-i pe romani...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote