View Single Post
  #10  
Vechi 16.05.2009, 00:00:24
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anna Vezi mesajul
Va rog, nu deviati. Am deschis thread-ul doar pentru romanii din tarile mai sarace ca Romania, sau pareri despre asta.

Anna, esti putin cam dura , nu crezi?
Fiecare exprima parerea sa, chiar daca este vorba despreun alt tip de tara, nu neaparat mai saraca, deoarece cineva aici- citeste cu atentie ceea ce ti se raspunde - a pus problema romanului ca ar trebui sa se schimbe...din asta deriva multe probleme de atitudine al romanului, care-l face s astea cum s-ar zice "in ultima banca"...


Pai uite iti dau un exemplu personal:

Am fost in Polonia- era considerata la un momnet dat mai bine situtata financiar decit Romania- ei bine, spre surpriza mea, este cu totul contrariu.

Ei sint mult mai saraci decit romanii, iar modul de "trai si imbogatire" este oferit chiar de guvernul lor: daca de ex. au furat o masina din alta tara si adusa in Polonia, pai atunci hotul scapa ieftin, sau nu are nici macar o amenda.
Comertul pe strazi, tigania, saracia batranilor( multi nu au o casa cum au romanii la varsta aia) te izbeste in fata si te face sa te simti intr-adevar prost...viata e mizerabila acolo, traiesc multi din furat, necinstit, au baruri peste drum d ebiserici, apoi se imbata toti dupa slujbe...
Cam asta e viata acolo.

Cu toate astea, ei sint considerati mai bine situati decit romanii.
A cui o fii vina?

Banuiesc ca totusi Ministerul Afacerilor Externe a Romaniei, face doar un minimum pentru tara si imaginea romanilor peste hotare.

Asta a fost doar un exemplu.

Am fost in Italia: unii romani muncesc pe rupte ca sa faca un ban( apoi am aflat ca romanii ii si vad foarte prost pe bietii de ei , cie care au trait in Italia, nu se stie de ce?!- apropo- poate cineva aici da o explicatie) asta e chiar o atitudine de ignorant efectiv), iar altii fura, altii ucid, altii sint ucisi...
Italia este o tara binestanta, insa au si ei saraci cu nemiluita...
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote