View Single Post
  #43  
Vechi 10.01.2014, 11:37:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Rugaciunea parintelui Gherontie Puiu de la Busteni, pentru orice problema, deci si pentru casatorie e valabila.

"Într-o noapte, pe când dormeam", povestește părintele Gherontie, starețul mânăstirii Caraiman – o mânăstire din Bușteni, județul Prahova, "m-am trezit cu un bilețel în mână. N-am știut niciodată cine l-a scris și cum a ajuns la mine. Era dintr-o hârtie obișnuită, dar scrisul nu era deslușit; de-abia am putut să-l descifrez, de parcă erau litere chinezești. Si după ce l-am deslușit, am găsit în el scrisă o rugăciune. Aceasta:
"Doamne, întoarce-i la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei". AMIN!
Și mai scria acolo că trebuie spusă, cu credință, de 30 de ori pe zi, vreme de 40 de zile, și că îndeplinește orice dorință a celui ce o rostește.
Și așa s-a întâmplat! Așa că de-atunci, am tras biletul cu rugăciunea asta, la xerox, și l-am dat la toată lumea. Iar aceluia sau aceleia care are ceartă ori scandal în casă cu soția sau cu soțul, le dau rugăciunea așa:
"Doamne, întoarce-o pe soția mea (sau întoarce-l pe soțul meu) la bunătate și la rugăciune, asupra mea".
Și care m-au ascultat și s-au rugat, s-au împăcat și au venit la mine zâmbind de la poartă, de mână. Au venit perechi de tineri și mi-au spus că au făcut rugăciunea și nu s-au mai certat... "
Reply With Quote