View Single Post
  #16  
Vechi 06.04.2016, 11:37:34
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cea mai buna solutie este cea care tine de impacare.
Sotia sa renunte la relatia extraconjugala si sotul sa o ierte mai ales ca practic, are si el o parte de vina parasind-o, chiar si cu acordul ei.
Dar din cate inteleg, ea nici macar nu recunoaste acea relatie?

Din pacate, in justitie, asa cum stau lucrurile la noi, cel mai bun lucru pe care il puteti spera este custodia comuna sau/si eventual ca mama va renunta, fie si cu timpul, la fetita, ceea ce ma indoiesc.

De altfel asta este si formularea pe care trebuie sa mergeti, altfel daca cereti custodia exclusiva, tatal risca sa piarda copilul si sa mai plateasca si pensie alimentara fostei sotii.

Mai Alin, nu stiu despre ce vorbesti tu aici. Ia citeste mai bine:

"Mama unei fetite de 7 ani s a casatorit civil cu nasul de botez al fetitei.Tatal fetitei si nasul fetitei erau proieteni din copilarie si mama fetitei l a inselat pe tatal fetitei cu nasul de botez.Ambele familii s au destramat iar fetita a ramas la mama iar tatal are program de vizita.Tatal are proces de stabilirea domiciliului fetitei la el, fetita fiind foarte atasata de el.Mama ei si nasul ei se pot casatori religios , este permisa casatoria avand in vedere legatura spirituala intre cei doi?"

Mama fetitei este deja recasatorita. Divortul a fost deja pronuntat.
In general copiii sunt dati mamei, cu exceptia unor situatii in care ea are o vina mare, incompatibila cu cresterea unui copil.

Eu nu pot sa dau sfaturi. Am raspuns la partea cu cununia religioasa.
Daca mama fetitei nu are alte pacate in afara de adulter, atunci copilul va ramane la ea.
Sau se poate face custodia comuna. Nu ma pricep cum este.
Dar pentru binele fetitei ar trebui sa se gaseasca o solutie pasnica intre toti si ca ea sa poata sa se bucure si de parintii amandoi si de bunici.

Daca o puneti sa aleaga ii veti distruge sufletul, pentru ca nu va putea.
De la 14 ani mi se pare ca poate sa decida unde vrea sa locuiasca si cu cine.

Mai multe nu stiu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote