View Single Post
  #742  
Vechi 20.10.2016, 20:59:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
De papă de ce te iei? Dă-i pace... A fost un bonom și papa polonezul și acesta e un bonom... de ce lovești tu în alți creștini?
Să-l lăsăm pe "papa" cu-ale lui.
Lovesc în alții? Doamne ferește. Nu lovesc, vorbim. Ne lămurim.
Hristos de ce a "lovit" în cei pe care-i numea fiii diavolului, fiii blestemului, morminte văruite pe dinafară, pui de vipere?
Îi mai iubea când îi "lovea" cu cuvântul?
Care-a fost scopul "lovirii"?
Și apoi Domnul prin Apostoli, și Sfântul Apostol Pavel, de ce ne spune de oițe rătăcite, fiii risipitori, drahme pierdute, hristoși micinoși?
Sfinții Părinți de ce au "lovit" în eretici?
Biserica de ce "lovește" în lupi, ca să-i alunge, pentru ocrotirea oițelor spre mântuire?

Nu oare înseamnă să "lovești" în omul cel vechi, pentru a dobândi omul cel nou în Hristos?
Omul ca persoană, sinele, însuși, cel ce se sfințește, vrea să fie duhovnicesc, nu trebuie să "lovească" în omul dinăuntrul lui, cel trupesc?

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Fii drept și lasă-i în seama Domnului, nu-ți fă tu griji pentru ei îndemnînd la ură față de catolici. Dacă ei ne urăsc și ne prigonesc de 1000 de ani... se cuvine ca noi să-i iubim, căci și noi așa ca ei suntem păcătoși, în timp ce doar Domnul Iisus Hristos și Cuvîntul este Sfîntul lui Dumnezeu.
Deci pentru ce să-l certăm? Că nu vrea să facă ce vrem noi?
Păi să facă ce crede că e bine pentru mîntuirea lui și a celor pe care îi păstorește. E treaba lui.
Noi nu avem voie să judecăm, să osîndim, să dăm sentințe. Noi doar mărturisim Dreapta Credință... care vine din dragoste sfîntă, de la Dumnezeu, iar dragostea nu te lasă să jignești ci ea caută să mîntuiască pe oricine, inclusiv pe cel ce o are.
Niciodată nu am îndemnat la ură împotriva nimănui. Na că iar ai mințit :)
Lăsâng glumele, deci din contră, sunt creștin, deci sunt definiția pacifismului, pacifist prin excelență, vreau desființarea tuturor armatelor, care nu trebuie să existe în nicio țară creștină, conform Bibliei, iar creștinii nu trebuie să meargă în nicio armată, niciun război, nu trebuie să primească ordine de la alți oameni să tragă cu arma în alți oameni, să ucidă, când Hristos a dat mai înainte alte ordine. Dar asta-i altceva.

Faptul că vorbim despre ereziile unor grupuri de oameni, nu înseamnă că instigăm la ură împotriva lor, Doamne ferește, ci înseamnă că vrem să-i cunoaștem, ca să ne păzim noi, și eventual, dacă vor dialog onest, sincer, deschis, lucid, să-i vindecăm pe ei.

Să-i lăsăm în plata Domnului? Așa a spus și Hristos, Apostolii, Părinții? Da îl lăsăm dacă nu vrea să audă, dar dacă vrea să cunoască, îi spunem.

Și dacă vine omul să-mi vorbească despre evoluționism de exemplu, e un apostol al evoluționismului, propovăduitor, eu consider că minte, că Hristos, Biserica mă învață altceva, atunci trebuie să mă păzesc, să mă apăr, deci să intru în dialog cu el, să ne lămurim, sau să refuz politicos orice dialog de la el, fiecare e liber să creadă în gărgăunii lui.

Dar dacă-mi pasă de el, de salvarea lui, de mântuirea lui, dacă-l văd că-și cercetează originile și spune tuturor părerea lui despre origini, atunci e un apostol, prooroc și hristos mincinos, pe care nu-l urăsc, cum nici el nu mă urăște (sper) și putem dialoga.

Iar mișcarea romano-catolică, fie că vorbești frumos și dulce cu ei, fie că ești mai aspru, dojenitor, pedagog, spre îndreptarea lor, tot degeaba e.
Ei tot prea plini de sine rămân, tot vor crede că au dreptate, vor refuza dialogul lucid și deschis pe inovațiile lor. Din experiență din viața reală, din zeci de dialoguri cu catolicii, am încercat și cu frumosul și dulcele, cu profundă sinceritate și cu dojană pedagogică, degeaba a fost...

Ei tot ne vor prigoni, din exteriorul Bisericii și din interior. Tot vor vrea să se impună și să domine. Pe toți. Să-i asimileze. Diplomatic. La început.

Da, noi suntem păcătoși. Dar noi suntem păcătoși care vrem să ne mântuim. Căutăm mântuirea, o înțelegem, o explicăm, fiindcă suntem ființe raționale, cu conștiință, comunicăm, avem expresii, cuvinte, de la Cuvântul, spre a fi cu El.
Iar ei, păgânii, ateii, ereticii, sunt păcătoși care nu vor să se mântuiască, fiindcă consideră că ce spunem noi, este greșit, nu vor să creadă ce spune Biserica. Cu ce e Biserica de vină? Sfinții, Hristos, cu ce-i de vină, că ei nu vor să se mântuiască?

Nu poți să spui: să facă ce crede că-i mai bine pentru mântuirea lui. Adică și musulmanul face ce crede că mai bine pentru mântuirea lui, de la allah prin mohamed, și budistul și hindusul, face ce-i bine pentru "mântuirea" lui. Dar sunt acelea, cu adevărat, mântuiri? Ce este mântuirea? Vezi? Deci nu e numai treaba lui. Trebuie dialog. Trebuie eu să vreau ce crede el și el să vrea să știe ce cred eu. Și așa să vedem, cine crede mai curat, cine dorește și dobândește cu adevărat sfințenia, și ce este, de unde vine sfințenia, cine se mântuiește și cine piere.

Faptul că dialogăm despre credințele noastre, le comparăm, le sucim pe toate părțile, le învârtim, le scuturăm, și altele așa, deci asta nu înseamnă că ne judecăm.

Când judeci, ce faci?

Spui că sunt două grupuri: cei care au dreptatea și cei care n-o au. Cei care o au, hotărăsc ce va fi cu cei care n-o au și așa le dau verdicte, pun etichete, împart, despart, răsplătesc, pedepsesc, împletesc, etc.

Dar întrun dialog, nimeni nu judecă pe nimeni. Se pun întrebări, se dau răspunsuri, se arată practici, decizii, rădăcini, filosofii, ideologii, scopuri, dimensiuni, rezultatele și credințele unui grup de oameni, față de celălalt grup de oameni, cu care dialoghează.

Apoi dacă se aduc apelative, de genul: "consider că asta este minciună, pentru că (argumente)", asta nu-i o jignire față de persoana sau persoanele de dialog, ci exprimarea a ceea ce a înțeles până în acel moment, grupul 1, din explicațiile grupului 2, și grupul 1, argumentează de ce crede că grupul 2 a mințit.
Sau grupul 1, poate spune: "nu sunt de acord, pentru că (argumente)". Iar grupul 2 va lua în considerare ce a greșit. Scopul? Ca să se cunoască cât mai bine, să se descopere cât mai mult și mai sincer și mai curat, unii altora.

Am fost cât de sincer am putut, ți-am explicat cât de sincer și simplu am putut.

Când vom vorbi deci și despre trâmbițe ? Când îmi răspunzi la întrebări ?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 20.10.2016 at 21:01:48.
Reply With Quote