View Single Post
  #5  
Vechi 19.01.2012, 14:01:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Viermele acela era viermele mandriei: "-Eu sunt cel in credinta cea buna, eu merit sa ma mantuiesc! Voi astialalti, amaratilor, vai si amar de voi, habar nu aveti pe ce lume traiti! Va propovaduiesc eu pocainta, dar doar asa ca sa nu aveti motiv de dezvinovatire, sa nu spuneti ca n-ati auzit cuvantul Domnului! Insa, iadul va mananca, ca asta meritati!"
E un mod de propovaduire care nu e deloc placut Domnului. Dar, iata ca Domnul S-a folosit si de un astfel de profet. Cat de nebanuite si de neintelese sunt caile Domnului! Si cat de nelimitat este El!
Har, smerenie si jertfa de sine.
MariS, iar nu ai scapat ocazia de a mai spune ceva impotriva celor ce nu au aceleasi conceptii ca si tine, ecumeniste. Spui da, da si faci tot ca tine, filozofia ta e mai importanta decat ce spune Biserica. Eu am mai intrebat, unde se gaseste aceasta filozofie ecumenista diferita de invatatura Bisericii, ca nu am gasit-o niciunde, poate de aceea unii spun doar din ce rationeaza ei si nu dau si citate din sfinti sau invatatura. Unde o pot citi si eu, ca sa inteleg ce sustine exact aceasta invatatura. Prima porunca ce spune?
E adevarat ca unii evrei erau poate increzuti din cauza ca erau poporul ales, asa cum poate si unii ortodocsi ar putea sa gandeasca asa. Dar era mia mult mandria de neam, pentru ca evreu putea deveni si cel ce nu se nascuse evreu, asa cum de exemplu egiptenii au chemat evrei sa traduca Vechiul Testament. Nu era vorba de a face parte dintr-un popor, ci de a te inchina la Dumnezeu cel Adevarat. Cum explici atunci de ce spune Iisus femeii samarinence ca ei se inchina la ce nu stiu, pe cand evreii la Dumnezeu cel Adevarat? "Voi vă închinați căruia nu știți; noi ne închinăm Căruia știm, pentru că mântuirea din iudei este. Dar vine ceasul și acum este, când adevărații închinători se vor închina Tatălui în duh și în adevăr, că și Tatăl astfel de închinători își dorește. "
Dar pasajul asta ce spune? "Iar El, răspunzând, a zis: Nu sunt trimis decât către oile cele pierdute ale casei lui Israel. Iar ea, venind, s-a închinat Lui, zicând: Doamne, ajută-mă. El însă, răspunzând, i-a zis: Nu este bine să iei pâinea copiilor și s-o arunci câinilor. Dar ea a zis: Da, Doamne, dar și câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor."
Toata Sfanta Scriptura e adevarata, nu putem lua doar pasajele care ne convin noua, cum fac unii neoprotestanti.

In legatura cu Iona, aceia urmau sa aiba aceeasi soarta ca Sodoma si Gomora. Si aceia s-au pocait, au crezut in Dumnezeu cel Adevarat, nu spune ca s-au dus sa se inchine la Baal sau sa cugete liber. Asa cum probabil inainte de potop nu era idolatrie si toti credeau in Dumnezeu, dar faceau fapte diferite (exemplu Cain). Idolatria a inceput la un moment dat si cuprinsese aproape toti oamenii, de aceea Dumnezeu a ales pe cineva care ramasese cu Dumnezeu, Avraam, ca sa nu creeze un popor care sa creada in Dumnezeu, sa nu se inchine la idoli.
Probabil Ioan nu a vrut sa se duca pentru ca i-a fost frica sau i-a fost rusine de ce zice lumea de acolo. Ca abia la sfarsit a fost vorba de iertarea cetatii de la distrugere, la inceput Iona trebuia sa spuna doar de distrugerea iminenta a cetatii. Iona s-a suparat apoi, poate tot din ce va zice lumea, ce imagine va avea dupa. Dau si eu cu presupusul aici.
Reply With Quote