View Single Post
  #7  
Vechi 22.11.2016, 06:49:31
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nu ne-ai spus concret despre ce este vorba, dar incerc si eu sa-mi aduc "aportul", poate te ajuta.

Si pe mine cateodata ma doboara remuscarile si uneori ajung asa intr-o stare grea.
Dar intr-o zi am citit aceste cuvinte scrise de Paula Seling (da, cantareata) pe pagina ei de facebook, parafrazez, ceva de genul "Parerile de rau trec prin fapte compensatorii" Si m-am gandit...da, atat de simplu, de ce nu m-am gandit pana acum? Nu le-am mai uitat niciodata pentru ca m-a socat simplitatea...
Si de atunci incolo cand regret ceva, decat sa ma tot "prepelesc" si sa fierb in suc propriu, ma opresc si ma gandesc, oare ce as putea face ca sa "compensez" ? Si sufletul isi gaseste raspunsul. Chiar si in lucruri mici.
Daca am lenevit si pierdut vremea, incep sa lucrez ceva. Daca am fost indiferenta fata de vreun nevoias, incerc sa fiu cat mai generoasa cu proxima ocazie, chiar si cu alta persoana. Daca simt ca sunt pacatoasa, ma rog de iertare. Si tot asa. Daca simt ca am facut ceva rau, apoi data viitoare ma straduiesc sa fac "foarte" opusul.
Pentru pacate exista spovedania si canonul.
Daca ai nedreptatit pe cineva, fa cumva sa redresezi.
Ma gandesc si la vamesul pe care l-a vizitat Hristos, cum a decis ca va intoarce impatrit celor pe care i-a nedreptatit.

Daca ai facut ceva ce tie ti se pare ca nu mai poti "repara", sa stii ca nu e adevarat, tot timpul exista "fapte compensatorii", de cele mai multe ori in plan duhovnicesc. Totul este posibil la Dumnezeu, roaga-te din inima sa te indrume ca sa iti gasesti pacea.
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote