View Single Post
  #3  
Vechi 24.04.2010, 23:45:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Daca cineva spune ca nu mai crede in Dumnezeu, la nervi, la o sminteala, etc., e pacat mare?
Păcat este. De fapt, sunt două păcate: 1) nervii și sminteala și 2) apostazia
Pe de altă parte, numai Dumnezeu știe dacă este păcat mare sau mai mic (personal înclin să cred că este păcat mare). Nu numai materia păcatului contează (iar aici este, evident, materie gravă: apostazia e păcat teologic), dar mai contează enorm și intenția și gradul de deliberare, iar într-o anumită măsură contează și circumstanțele. Discuția pe această temă s-a purtat încă din primele decenii ale Bisericii, când nu toți au fost martiri, ci au fost unii creștini care, sub tortură sau numai sub amenințarea ei, s-au lepădat de Cristos. Biserica a stabilit atunci că ne putem ruga pentru ei, semn că există speranță pentru ei.

Citat:
Mai exista cale de intoarcere?
Întotdeauna, cât timp omul mai respiră în trup.

Citat:
Am inteles ca asta se numeste lepadare de credinta si ca nu mai poti face nimic.
Remediul păcatului este spovada. Duhovnicul va stabili dacă poate da absolvirea sau este nevoie de măsuri suplimentare, cum ar fi dezlegarea arhierească. Absolvirea înseamnă restaurarea stării de grație cu o stare asemănătoare sufletului ca cea de după Botez.

Citat:
Si mai vreau sa va intreb ceva: de ce Dumnezeu da uneori ispite peste puterea omului?
Mai întâi, numai într-o minoritate de cazuri ispitele vin de la Dumnezeu: sunt "tentațiile probatorii", așa cum a fost cazul cu Iov. În marea majoritate a cazurilor, ispitele vin de la Ispititorul, care este diavolul. Desigur, cu acordul lui Dumnezeu. Trebuie să deosebim între voința comisivă a lui Dumnezeu și voința permisivă a lui Dumnezeu.

Într-adevăr, diavolului nu îi este permis (în actuala fază istorică a lumii) să tenteze cu ispite irezistibile. Motivul pentru care unori pare că așa este e puțina noastră credință și iubire de Domnul și dorință de a Îl urma în ceea ce a făcut sau ar face. De câte ori suferim, să ne gândim la suferința de neînchipuit a lui Cristos. Să ne gândim la suferințele martorilor (martirilor) Săi. Și mai ales, să ne gândim la cât a suferit și suferă Cristos din cauză că noi L-am răstignit pe El. Nu ar fi suferit deloc dacă noi, cu păcatele noastre, nu i-am fi provocat această suferință.

Citat:
Oare Dumnezeu in atotputernicia Lui nu STIE ca omul o va lua pe carari gresite?
Ba da, Dumnezeu, în preștiința Sa, știe cine se va mântui și cine nu. Există numeroase pasaje biblice despre asta (acelea pe care rătăciții protestanți le consideră a însemna predestinare). Numai că liberul arbitru nu îi este luat omului, nici chiar nebunilor. Ei pot alege până la sfârșitul timpului de probă care este viața în trup.

Citat:
Ma iertati ca va pun asemenea intrebari, sunt niste nedumeriri personale, la care eu nu gasesc raspunsul....
Sunt întrebări grele, pe care poate că ni le-am pus toți la un moment dat. Dar nu toate întrebările vin de la Dumnezeu.
Sus inima !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 24.04.2010 at 23:47:33.
Reply With Quote