View Single Post
  #2  
Vechi 07.09.2011, 11:57:09
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul
Duhul lui Dumnezeu, prin vocile profetice ale acestor zile, ne avertizeaza..ne striga de fapt...ca lumea, asa cum o stim, se apropie de un sfarsit. Singur Dumnezeu stie ce va fi exact, si cum va fi acel ceas.Poate va trebui sa fugim prim munti si vai, cu tot avutul nostru intr-o bocceluta. Poate frate va da la moarte pe frate,multi vor cadea de la credinta, si se vor
vinde unii pe altii..Poate vor cadea muntii peste noi, poate se va crapa pamantul si pe multi va inghiti de vii.Ne chinuim atata sa ne agonisim una si alta si intr-o clipa toate pot fi maturate,cum vedem deja ca se intampla, in Romania si in lumea intreaga.Ne chinuim sa ne tot carpim ego-ul,sa ne aparam pozitia, sa ne scoatem dreptatea, si blestemata asta de mandrie si slava desarta...Sa le lasam sa crape odata, ca nu sunt decat un zid de despartire intre noi si Tatal nostru.

Ne spun parintii ca vin vremuri fara precedent in istorie..Confuzia duhovniceasca,apostazia,eresurile..iau amploare.Din zi in zi, din ceas in ceas...Intuneric mare sta gata sa acopere tot pamantul.

Si noi trebuie sa ne "trezim".
Bine graiti, sora draga. Problema e cui declaram noi razboi? Raului din noi, spuneti dvs sora draga, si bine ziceti. Doar ca astfel de razboi nu ne prea "convine", noi preferam sa ne luptam cu raul din altii. Daca spuneati "va chem la razboi cu raul din altii" ati fi avut cu siguranta succes. Dar ... eu stiu chiar aici pe forum pe cativa care sunt in "linia intai" in lupta cu raul propriu si dau ca exemplu doar pe cativa: Marius22, georgeval, costel, windorin, Ioan-Cezar, SaraI, Scotianul, Cristiboss, Dorina, Doriana, Jenica, Parintele Gheorghe, na, ca nu mai imi amintesc pe toti la care as dori sa le multumesc pentru ceea ce sunt, dar cu siguranta sunt mult mai multi cei din prima linie, doar ca glasul lor se face tot mai putin auzit in zgomotul luptelor acerbe cu raul din altii. Fie ca Domnul sa va asculte chemarea si sa ne trezeasca.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote