View Single Post
  #5  
Vechi 10.09.2011, 21:53:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul

Daca tu te-ai miluit prin harul lui Dumnezeu de o reala cunoastere a Mantuitorului, si eu sunt orb, si "ateu", si "sectar", si eretic, etc, tu ai o datorie sfanta fata de Hristos, Mantuitorul tau, si fata de mine, aproapele tau cazut intre talhari(eresuri, ateism,fariseim, tot felul de isme pierzatoare de suflet), sa mi-L spui si mie. Adevarul. Trebuie sa mi-L dai si mie pe Hristos, trebuie sa mi-L faci cunoscut,trebuie sa ma atragi catre dreapta si adevarata credinta, si pentru asta trebuie sa vorbesti limba duhovniceasca, singura limba pe care orice inima de om creata de Tatal o intelege. A DRAGOSTEI.

Iubeste-ma, fie-ti mila de mine, ateul, sectarul,ratacitul, si ROAGA-TE pentru mine daca vezi ca n-ai cu cine vorbi.

Inca e lumina, si cel ce lucreaza inca poate lucra.

Nu putem trage usa bisericii dupa noi, sa ne zavoram inlauntru si sa strigam ca am scapat. Noi ne-am mantuit, restul, treaba lor. Pentru ca daca facem asa, cel viclean, mincinos si urator de oameni e inca cu noi. Inca nu l-am biruit. Si calcam tocmai dogmele pe care strigam din toti bojocii ca le aparam. Iubirea de Adevar(de Hristos). Iubirea de aproapele. Trebuie sa iesim afara din cetate(nu din credinta, nici din Adevar, Doamne-fereste), dar din confort, din elitism si pareri de sine, sa iesim afara, sa suferim ocara Lui.

Ne injura "ateii", "sectarii" ne ofenseaza...Of, Doamne. Pai ce, ne-au fiert in ulei? Ne-au taiat in doua cu fierestraul?Ne-au luat casele, ne-au rupt camasa, ne-au luat copiii sa-i dea fiarelor? Ne-au rastignit pe cruce? Si daca, fereasca Dumnezeu, ne-ar face toate astea, ce poate face un crestin decat sa strige: "Iarta-I, TATA, CACI NU STIU CE FAC"?

..
Adevarata chemare la razboi ! Impotriva celui mai mare rau,a aceluia care zace in noi,si ne lasa sa trecem indiferenti pe linga cei care au nevoie de sprijinul nostru.Pina si aici este o mandrie,ca noi am stii ceva.
Dar cum sa ii ajutam pe altii,cind noi nu ne ajutam pe noi insine ? Cum sa avem dragoste fata de ceilalti ,cind noi ne ucidem sufletul nostru in tristete si chinuri ,uitind sa il imbracm inainte de toate in bucurie si iubire.
Tot un razboi este si sosirea vremurilor din urma 'cind dragostea celor multi se va raci' , sufocata sub lumea materiala care pare a ne lua in stapinire.
Si cu cit raul este mai mare,cu atit si noi trebuie sa ne simtim ca niste ostasi lasati la vatra care asteapta mobilizarea.Caci lenea si complacerea in viata asta calduta sunt cel mai mare sustinator al ratacirii din lume.
Reply With Quote