View Single Post
  #42  
Vechi 27.03.2012, 23:08:06
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Ma bucur ca ai scris ca esti studenta la medicina. pentru ca in mod concret pot sa zic cate ceva. Facultatea de medicina este grea si fizic, si psihic si spiritual este greu de dus pe alocuri. Asta este vestea rea. Vestea buna este ca ai posibilitatea reala, concreta si cotidiana sa iti ajuti semenii si sa testezi , experimentezi si apofundezi dragostea si slujirea aproapelui. Altfel nu se poate. Esti anul 2- deci inca prin laboratoare. La anul vei intra in spitale si va incepe real life. Care, sa nu te smintesti- nu e cea din "ER", "Anatomia lui Grey" sau alte seriale mai mult sau mai putin stupide cu cadru de desfasurare medical. Cred ca primul lucru pe care trebuie sa il faci este sa inveti foarte mult. Niciodata nu e suficient. Pentru ca apoi vei avea discernamant. Multe lucruri par inutile, multe sunt aiurea rau de tot. Dar ca sa comabati ceva trebuie intai sa cunosti foarte bine. Trebuie sa iti cunsoti adversarul. Vei face o materie numita Bioetica- nu e etica crestina, dar e importanta. Vei afla multe si vei fi apoi, capabila sa judeci cu creierul tau: Ca majoritatii oamenilor- postul ortodox nu le face nici un rau, ca abstinenta sexuala nu e calea spre boli ginecologice/ endocrinologice sau psihice (asta ca sa dau exemple de folclor medical super- raspandit)! Mai mult...dupa cum vrea Domnul!
Apropos de virtutile apei si cercetataorul rus- eu nu am gasit articolul sursa pentru aceasta stire, toate fiind preluari ale preluarilor, dar fara descrierea experimentului! cred ca nu trebuie sa cautam cu lumanarea explicatii fizice pentru lucruri mai subtile!
Reply With Quote