View Single Post
  #43  
Vechi 28.03.2012, 02:22:00
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexioana92 Vezi mesajul
Ce parere aveti despre imbinarea practicii medicale cu principiile religioase? Vi s-a intamplat vreodata voua sau cunoscutilor vostri sa fiti pusi la zid de medici pentru practicile religioase? Prin practici ma refer la postit, la abstinenta sexuala pana la casatorie, etc..

Oare nu ne-ar fi mai bine tuturora daca medicii ar incerca sa gaseasca metode de tratament si sfaturi care sa nu contravina credintei noastre?
Cand am nascut primul copil am vazut ca nasterea prin operatie cezariana era des intalnita, mama alegea cu mult timp inainte modul in care dorea sa nasca. Eu mi-am dorit mult sa nasc normal, din mai multe motive.

Cand mi-a venit vremea sa nasc, doctorita care tocmai iesise din garda, a insistat sa fac cezariana, iar motivatia ei nu m-a convins ca este absolut necesara. Ca sa nu fie nicio problema, mi-am asumat in scris intreaga responsabilitate pentru ce va urma. Fara sa ii spun motivele, doctorita iritata mi-a spus ca si daca fac cezariana pot avea mai multi copii. I-am spus ca din cate stiu nu se poate sa am mai mult de trei si atunci nervoasa mi s-a adresat ca vreau sa fac o suta de copii. Mentionez ca doctorita ma monitorizase intreaga sarcina.

Copilul s-a nascut perfect sanatos, nimic din ceea ce mi-a expus ca motiv pentru cezariana nu s-a adeverit, dar am ramas marcata de presiunea si insistenta unui doctor, fara motive solide, de a naste in felul in care probabil pentru dansa era mai comod si rapid.

Last edited by Ekaterina; 28.03.2012 at 02:24:30.
Reply With Quote