View Single Post
  #109  
Vechi 09.05.2012, 08:39:36
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Inca o data, nu confundati multumirea de viata, micul bagaj de pseudo-cunostinte biblice bazate pe interpretari eronate si sentimentalismul cu credinta autentica.
Sentimentalismul este un pericol care ne paste pe toti. Uita-te doar putin prin forum sa vezi cat extaz provoaca atunci cand este insotit de un mic bagaj de cunostinte nici macar biblice, bazate pe interpretari eronate.

Sentimentalismul este caracteristic pruncilor in Hristos; nu e rau sa ai sentimente, dar trebuie directionate corect. Dar faptul ca acesti oameni nu au ajuns inca stanca, asa cum sunt unii dintre noi, nu inseamna ca nu sunt pe drumul cel bun, chiar daca abia la inceput, sau ca nu vor deveni mai tari decat noi. Caci in ei exista o luminita care va deveni lumina. Trebuie doar sa avem rabdare cu ei si sa nu suflam prea tare. De fapt, la urma urmelor, si vantul are rostul lui, asa ca nu are decat sa bata...Adevarata lumina nu se va stinge.

P.S. Vorbesc la modul general, sa nu se simta cineva vizat...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 09.05.2012 at 09:01:05.
Reply With Quote