View Single Post
  #3  
Vechi 03.01.2015, 00:41:19
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna. Am cautat dar nu am gasit raspuns la intrebare, care este diferenta dintre Biserica Greco-Catolica si Biserica Romano-Catolica?
Diferenta este data de rit, disciplina canonica si teologie.

Citat:
Se poate spune ca Biserica Greco-Catolica este o catolica in adevaratul sens al cuvantului sau nu se aseamana prea mult.
Ambele Biserici, si cea Greco-Catolica, si cea Romano-Catolica sunt catolice in adevaratul sens al cuvantului. La fel sunt si celelalte Biserici care, nefiind nici Greco-Catolice, nici Romano-Catolice, sunt in comuniune cu Scaunul Apostolic al Romei si intre ele.

Citat:
Stiu ca preotii lor se pot casatori, dar mi se pare ca sunt asemanatori ortodocsilor doar ca acceptandu-l pe Papa.
Niciun preot catolic nu se poate casatori decat in mod cu totul exceptional (nu am auzit de astfel de cazuri). Odata ce a primit hirotonia, niciun preot, indiferent de rit, nu se mai poate casatori. Unii episcopi, asa cum sunt marea majoritate a episcopilor greco-catolici, hirotonesc spre a fi preoti si persoane casatorite anterior ordinarii sacre.

Preotii ortodocsi, mostenitori ai unei traditii bizantine comune, sunt in multe privinte asemanatori preotilor greco-catolici. Au aceleasi vesminte, folosesc aceleasi carti liturgice, se inchina la icoane de (aproape) acelasi fel, etc.

Liturghiile ortodoxe sunt foarte asemanatoare celor greco-catolice si se intampla frecvent ca persoane mai putin atente la detalii sa le confunde. Totusi, ele se deosebesc in primul rand in functie de cine este pomenit la Sf Liturghie. Daca este pomenit Papa, atunci stim ca e vorba de o Liturghie catolica, deoarece a fi catolic nu inseamna nici a purta toga si sandala romana, nici a-ti rade barba, ci inseamna a fi in comuniune cu Papa. Dimpotriva, daca la Liturghie nu este pomenit Papa, inseamna ca e o slujba acatolica, ramanand de vazut de care anume (ortodoxa, stilista etc). Mai sunt cateva mici deosebiri de cuvinte, la liturghiile ortodoxe intalnindu-se mai multe slavisme, iar la cele greco-catolice mai multe grecisme si latinisme. De exemplu, ortodocsii si greco-catolicii numesc aceleasi carti cu cuvinte diferite: primii spun mai curand "Ceaslov" ori "Molitvelnic" ultimii mai degraba "Orologhion" respectiv "Euhologhion". Primii spun mai degraba "duh", pe cand ceilalti mai degraba "spirit" etc.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 03.01.2015 at 00:55:19.
Reply With Quote