View Single Post
  #568  
Vechi 10.10.2017, 19:53:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Singura sfințire "strecurată" pe acolo, în rest sunt numai binecuvântări, asta una la mână. Doi, ungerea cu undelemn se face o singură dată la binecuvântarea casei noi, titlul slujbei este cât se poate de relevant "rândiuala binecuvântării casei noi". În rest, binecuvântarea casei, ori de câte ori este chemat preotul, se face doar prin stropire cu apă sfințită, fără ungerea cu undelm sfințit. Iar când preotul stropește casa cu apa sfințită rostește "se binecuvintează această casă prin stropirea cu apă sfințită...". Deci, ceea ce ai vrut subliniezi pică.
Argumentul tau era ca titlul este cu binecuvantare. Iar acolo scrie ca se sfinteste casa prin ungerea cu ulei sfintit. Deci nu are relevanta titlul, asa cum ti-am spus de vreo zece ori ca scrie ca se binecuvanteaza biserica, iar acolo e vorba de sfintirea bisericii. Si cum ai uitat ce a dat Iorest, sfintirea steagului mestesugarilor, unde scrie "Se binecuvintează și se sfințește steagul grupării meseriașilor din (numele orașului sau al satului) prin stropirea cu această apă sfințită, în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin." Iar in slujba bisecuvantarii casei, dupa ce scrie ca se sfinteste casa cu untdelemn, scrie "Se binecuvintează casa aceasta, cu ungerea cu acest untdelemn sfințit, în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh. Amin." Vorbim degeaba pentru ca tu nu intelegi (sau te prefaci ca nu intelegi) ce inseamna binecuvantarea, desi ti-am dat definitia si ti-am spus de nenumarate ori. Binecuvantarea este o rugaciune pe care o rosteste preotul. Slujbele de sfintire sunt formate din rugaciuni de binecuvantare. Un credincios nu poate rosti o binecuvantare, numai preotul o poate face. Atunci cand credicniosul stropeste casa cu apa sfintita sfinteste casa, nu o binecuvanteaza, pentru ca el nu poate binecuvanta. Dar tie iti place sa te contrazici la infinit, spunand ca eu as face asta, desi eu iti repet tot timpul aceleasi lucruri pe care tu nu vrei sa le intelegi.
Reply With Quote