Subiect: Filmul "AVATAR"
View Single Post
  #153  
Vechi 24.01.2010, 19:04:38
inorog
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am inteles ca filmul nu e ortodox (suna aproape amuzant despre o productie de Hollywood, mai lipseste sa cerem ortodoxie si postului Al-Jazeera). Bun, daca o luam pe "ce contine daunator" orice fel de productie artistica, Romeo si Julieta e un indemn la dragoste smintita care duce la sinucidere, Gauguin a pictat salbatici care se dezmatza in natura, pana la urma, vorba aia, afara de Iisus si Preacurata gasim la toti cate ceva "neortodox".
Parintii americanilor de azi au masacrat indieni cu ghiotura, si nu oricum, aveau conducatori care halucinau ca sunt Moise si au descins in Canaan si se bat cu filistenii. Normal ca hecatombele de atunci le apasa constiinta. N-as vedea asta ca un semn rau in sine. Ca nu e destul, sigur ca nu e...
S-a sinucis lume ca a vazut filmul: fratilor, sa ma ierte Dumnezeu, s-a sinucis si Iuda si n-as zice ca s-a sinucis "din cauza impartasaniei" sau "din cauza rastignirii". Cand cineva ajunge la ceva atat de grav ca sinuciderea, e rar sa existe o singura cauza care a determinat nenorocirea. Imi suna putin amuzant incrancenarea cu care unii frati denunta "calamitatea" asta de film animist, raspandind credinte gresite etc. Pai ia luati basmele poporului roman de coada, sa vedeti acolo gheonoaia (ge-o-noia: intelepciunea pamantului, adica vrajitorii bazate pe cele ascunse in chimia telurica), zane, magie, spiridusi, daruri vrajite, cai fermecati, probe initiatice care mai de care... ce Lord of the Rings, ce Avatar. Le dau clasa romanii de la distanta. Si parca n-am auzit atatea predici infuriate ca basmele ratacesc oamenii de la credinta.
La polul opus - astia cu natura in sus si natura in jos. Uraniul e o substanta 100% naturala. Opiul de asemenea. Uragane sintetice n-am vazut, nici cutremure.

Last edited by inorog; 24.01.2010 at 19:11:08.
Reply With Quote