View Single Post
  #4  
Vechi 04.10.2006, 14:33:22
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit


"Hristos poate sta şi în sufrageria noastră..."

- interviu cu Danion Vasile -

La invitaţia Fundaţiei creştin-ortodoxe "Pro Filiis" şi a redacţiei Argeşului Ortodox, cu binecuvântarea Prea Sfinţitului Episcop Calinic, Joi, 10 martie 2005, orele 18.00, la Sala de conferinţe a Bibliotecii Judeţene din Piteşti a avut loc conferinţa cu titlul "Despre convertire şi convertiţi" a scriitorului, editorului şi publicistului Danion Vasile. Am profitat de această ocazie pentru a-i lua acestuia un interviu.

Laurenţiu Dumitru: Domnule Danion Vasile, sala de conferinţe s-a dovedit a fi neîncăpătoare. Tineri şi vârstnici deopotrivă, cititori sau nu ai cărţilor Dumneavoastră, au venit să asculte cuvânt ziditor de suflet. Cum aţi caracteriza auditoriul piteştean?

Danion Vasile: Interesul publicului pentru o astfel de conferinţă arată încă o dată faptul că, deşi mass-media încearcă să sufoce oamenii, inducându-le o mentalitate neopăgână, totuşi interesul acestora faţă de viaţa în Hristos şi de mântuire nu dispare. Chiar dacă se împuţinează, totuşi rămâne pe baricade. Cred că este firesc faptul că multe întrebări s-au referit la probleme practice. Cei care au venit să mă asculte au fost dornici să asculte mărturia cuiva care a cunoscut Biserica după ce ani de zile a stat departe de ea. Avem nevoie şi de mărturii vii, nu ne putem mulţumi numai cu teorii, oricât ar fi ele de frumoase.

L.D.: - Cum vi s-au părut întrebările din public?

D.V.: E bine că încă întrebăm, că încă nu ne lăsăm covârşiţi de amorţeală şi avem curajul de a afla lămuriri. Pentru că întrebarea este un act de curaj. Când un tânăr întreabă: ,Ce poziţie are Biserica faţă de păcatul masturbării?", act pe care unii medici modernişti îl consideră cât se poate de firesc, şi căruia nu îi văd urmările negative, ei bine acest tânăr îşi asumă curajul de a purta o povară. Pentru că din clipa în care a aflat că masturbarea e o patimă, el ştie că dacă vrea să fie creştin trebuie să se izbăvească de această patimă. Vai celor căldicei, care se sfiesc să pună întrebări pentru că le este teamă de răspunsuri... Şi, încă ceva: vai celor care pun întrebări celor nepricepuţi. Eu nu pot răspunde la întrebări privitoare la culmile vieţii duhovniceşti. Dacă aşteptăm răspunsuri de la oameni incapabili să răspundă, greşim.

L.D.: - O tânără prezentă în sala de conferinţe ne-a mărturisit la sfârşit: ,M-am folosit sufleteşte. Am crezut că va fi o expunere tehnică, însă a vorbit din suflet şi pe-nţelesul nostru. Abia aştept să citesc Cartea nunţii". Cum de reuşiţi să vorbiţi pe limba tinerilor, cum de reuşiţi să vă faceţi iubit de această generaţie Pro căreia-i repugnă, în general, învăţătura lui Hristos?

D.V.: - Simplu. Când vrei să îi convingi pe alţii să te iubească, orice artificii ai face, nu reuşeşti. Dar atunci când începi prin a-i iubi pe ceilalţi, atunci vezi cum ceilalţi răspund iubirii tale. Vorbesc pe limba tinerilor pentru că vreau să fiu înţeles de tineri. Orice demers misionar trebuie să ţină seama de ţinta precisă, inimile celorlalţi, care ascultă numai limbajul sincer, deschis, fără ocolişuri. Nu cred că generaţiei Pro îi repugnă învăţătura lui Hristos, această afirmaţie mi se pare riscantă, ci cred că învăţătura lui Hristos nu prea ajunge la generaţia Pro. Din păcate, unii profesori de religie care fumează dar le spun elevilor să nu fumeze nu fac altceva decât să calce în picioare învăţătura creştină. Sau preoţii care în loc să aibă răbdare să îi ia de mână pe tinerii care vor să se lupte cu păcatul îi ceartă pe tineri cu asprime, oare nu îşi dau seama că demersul lor e greşit? Nu se miră când văd că din bisericile lor lipsesc tinerii? Şi nu sunt rare astfel de cazuri. Nu trebuie ca preotul să facă pogorăminte pentru a trece cu vederea orgiile tinerilor, dar cred că preotul poate să aibă mai multă răbdare şi să îi ajute pe tineri să renunţe singuri la viaţa de păcat. Pentru că nu cred că sunt mulţi oameni care ar fugi de iubirea lui Dumnezeu. Dacă tinerii ar înţelege că viaţa în Hristos nu înseamnă plictiseală, amorţire, făţărnicie, sugrumare a libertăţii, ci împlinire, frumuseţe, iubire, adevărată libertate, nu cred că ar sta departe de Biserică, pentru că Biserica este aşezământul mântuirii şi locul în care învăţăm să iubim şi să cunoaştem iubirea lui Dumnezeu şi a celorlalţi.

Continuarea este aici:http://www.laurentiudumitru.ro/interviu-danion-vasile.php Iar aici gasiti (cunoscatorii de limba engleza, ceva deosebit) Va multumesc si va doresc tuturor sa fiti Adevarati Crestini! Doamne ajuta!

http://www.tkinter.smig.net/PrincessIleana/JesusPrayer/
Reply With Quote