View Single Post
  #146  
Vechi 01.11.2018, 22:57:52
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
tu nu spui nimic, tu reciti chestii ca sa-ti dai dreptate. intai zici ca si-au declarat, dupa aia ca au acceptat, dupa aia ca au vorbit intre ei... dar e ca tine. serghie nu numai ca a declarat, acceptat, vorbit, a si semnat! impreuna cu alti zeci de episcopi. restul sunt vrajeli de-ale tale, scrise ca sa-ti dai dreptate, in care preferi o descriere in locul unui citat.

in rest, negi evidenta, exact ca si in cazul impartasaniei, exact ca in atatea alte cazuri, in mintea ta daca esti credincios, de fapt daca ai impresii ca esti credincios, deja ai si anumite drepturi, vezi ce spuneai despre calugarie, "adica sa renunte la tot pentru nimic?"
si gata, nu mai suport sa am astfel de discutii cu tine, daca am sa-ti mai raspund la ceva am s-o fac asa, pe scurt.

Biserica nu alunga, depinde de fiecare dintre noi in parte ce facem cu darul Botezului, cu darul Euharistiei...
Daca Biserica Ortodoxa crede ca anumite persoane trebuie date afara din Biserica atunci anatemizeaza:

"Puterea anatemei, sau puterea de a lega și de a dezlega, este puterea, în primul rând, de a discerne dacă un om a fost alungat din trupul tainic al Bisericii de către Capul ei, Domnul Iisus Hristos, și în al doilea rând, puterea, în conformitate cu, și în ascultare față de acest ceresc, verdict Dumnezeiesc, de a expulza eretici deja condamnați din organizația vizibilă pământească a Bisericii. Această putere este deținută de ierarhi canonici drept credincioși care se adună în sinoade locale, pan-ortodoxe sau Ecumenice. În măsura în care Biserica lui Hristos, în conformitate cu promisiunea Fondatorului ei, va birui porțile iadului până la sfârșitul timpurilor, puterea anatemei există de asemenea în zilele noastre în Sinoadele Adevăratelor Biserici Ortodoxe ."
Asa-mi trebuie daca ma apuc sa vorbesc cu toti ciudatii de pe internet.
Reply With Quote