View Single Post
  #148  
Vechi 02.11.2018, 00:26:35
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

nu conteaza cum ma consider eu, cat de necredincios sunt, conteaza daca ma consider in afara Bisericii. Biserica nu ma da afara, ma lasa pe mine sa aleg. Daca va considera vreodata ca trebuie sa fiu dat afara din Biserica o va face, bineinteles. Daca ai fost increstinat de Biserica ortodoxa si tu n-ai avut altceva mai bun in viata ta decat sa devii ateu, nu conteaza, Biserica nu te alunga, te asteapta!
cred ca pilda fiului ratacitor, sau cum ii zice, e chiar perfecta pentru cazul asta si acum inteleg mai bine de ce, practic, in toate situatiile de mai sus Biserica ortodoxa se prezinta ca si divinitate. chiar asta inseamna, din cauza aia spune, "care singur s-a situat in afara Bisericii".
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote