View Single Post
  #1619  
Vechi 10.04.2018, 21:23:07
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
posibil sa fi inteles din ce am scris eu asta, dar tipul ala se refera la "pururea fecioria mariei", prin ce proces ai ajuns tu la ce ai ajuns nu stiu...
Pai asta ti-am explicat, asta inseamna pururea fecioria, nu ceea ce discutam noi. Pentru ca tu ai dat acel citat ca argument pentru ceea ce discutam noi, fecioria pana la nasterea lui Iisus.
Protestanti nu sunt doar luteranii, sunt mai multi.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
te las sa-l descoperi pe tip, inainte sa ajunga la concluzia asta, desi a studiat in limbile respective, de demult, tot ce se putea studia, desi a facut-o tocmai ca sa caute dovezi concludente si decisive ca maria a ramas fecioara pana la moarte, nu a reusit:
"credem in pururea fecioria mariei, desi nu este explicata in cartile sacre"
totul se rezuma la credinta.
Acum vad ca ai trecut la alt subiect, pururea fecioria. In primul rand depinde cine spune asta, daca e acel "teolog" anglican care spune o gramada de aiureli e clar cat a studiat. Despre pururea fecioria Sfintei Maria exista un alt citat la prooroci. In plus doi evanghelisti spun despre acest lucru, deci e fals ca nu scrie. Si avem si apocrifa Apostolului Iacov care mentioneaza acest lucru, cea despre care spuneai la inceput ca ar scrie invers.
Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ps.repet indemnul meu, du-te la biblioteca, lasa wiki.
Cred ca acest indemn este exact cel pe care trebuie sa-l urmezi tu, nu cred ca ai scris ceva corect pana acum de cand ai intrat pe forum, desi tu insisti ca tu stii cel mai bine. Ar fi bine sa lasi sursele astea de doi bani, gen Zeitgeist si carti obscure, cauta surse si informatii serioase, ca nu mai gasesti multi ca mine care sa-si piarda timpul sa-ti explice toate erorile astea. Si apoi tot tu spui de biblioteca.