View Single Post
  #8  
Vechi 16.11.2014, 09:50:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ok, si cum ar trebui sa procedam? Daca cunoastem o persoana interesanta, si ne place, o intrebam intai daca e credincioasa, apoi cat de " practicanta"? Sti doar ca/multi zic ca sint dar nu vor sa auda de biserica si popi, sau poate doar de nunta botez inmormantare si lumina de Pasti...plus vizite la obiectivele turistice, preferabil de afara.
Eu personal nu m-am gandit la asta, cand ne-am cunoscut. Am zis ca daca voi vrea sa merg dumina nu va fi nici o problema, desigur cand nu erau alte planuri. Si nu ar fi fost daca nu interveneau aspecte care sa influenteze si pe el, adica postul ( desi am mai tinut cateva zile si nainte, fara macar sa observe si sa-l deranjeze), si faptul ca i-am adus la cunostinta ca traiul inafara casatoriei nu e ok. Apoi au aparut, e drept, si exagerari din partea mea . Cand a inceput sa planifice intentionat alte activitati, de ex, a intimpinat o reactie de protest, care l-a facut sa se inversuneze si mai tare. A si afirmat ca inainte nu avea nici o problema cu biserica, religia, dar acum are. A patit cumva cam ca Inorogul, i s-a scarbit cand a auzit de perspectiva dezaprobarii divine pt actiunile noastre care ne fac placere si ne sunt necesare ( ce Dumnezeu e asta care nu vrea sa ne simtim bine si sa ne iubim, de ce avem nevoie de un popa si o slujba pt asta, plus de o obligatie civila, mult mai nasoala?)

Last edited by fallen; 16.11.2014 at 10:01:06.
Reply With Quote