View Single Post
  #1360  
Vechi 09.02.2018, 11:25:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Ba am inteles ca vrei sa facem filzofii si controverse inutile.

- vii cu pseudoargumentul "Hristos nu a vorbit in limbi", de parca apostolii au tinut cont de acest argument. Dupa tine, apostolii ar fi trebuit sa refuze vorbirea in limbi, pentru ca Hristos nu a avut-o.
nu cinsider vorbirea in limbi ca pe un upgrade al rugaciunii, ca vezi Doamne, fara a fi facuta in limbi, rugaciunea nu este bineplacuta lui Dumnezeu. Asa cum am mai spus, Hristos ne-a fost exemplu. El se ruga foarte des.
Citat:
- preiei de la Ursulet argumentul "cei care nu au o teologie corecta nu pot primi darul vorbirii in limbi", de parca romanii din casa lui Corneliu aveau vreo teologie. Cei care se convertesc la credinta crestina, sunt botezati in apa si Hristos ii boteaza cu Duhul Sfant. Asa s-a intamplat in biserica primara, asa se intampla si astazi. Ca unii din cei convertiti o iau pe pustiuri teologice, vor da socoteala inaintea lui Dumnezeu.
nu am spus asa ceva.Apostolii au fost la inceput pescari. Duhul Sfant nu se coboara peste oricine, asa cum sustii tu. Vorbirea in limbi, poate fi provocata si de alte duhuri, nu doar de Duhul Sfant
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire