View Single Post
  #193  
Vechi 25.11.2010, 09:52:14
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 276. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XL)

276. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XL)

Adepții înrolați de bunăvoie la Pucioasa sunt supuși imediat și în mod sistematic unei îndoctrinări severe și unor constrângeri demne de un penitenciar: liderii pucioși le confiscă actele de identitate sau carnetul de conducere auto, pentru a nu putea fugi înapoi “în lume”; sunt repartizați la munci gospodărești după necesitățile stabilite de lideri și nu după aptitudini și preferințe; sunt lipsiți de cea mai elementară remunerație pentru munca lor, fiind lăsați în mod intenționat fără nici un leu în buzunar, pentru a descuraja orice eventuală dorință de eliberare sau de evadare; li se interzice orice legătură cu rudele (telefonic, prin poștă sau prin vizite directe). Nimeni, în afară de liderii pucioși și cei 2-3 ciraci pucioșești pe care liderii îi stabilesc ca “oameni de legătură cu lumea” nu are dreptul să părăsească incinta “curților sfinte” pucioșești; în schimb, liderii pucioși pleacă sistematic cu mașinile sau cu microbuzul (“biserica” lor pe roți) acolo unde doresc, inclusiv în vizite la rudele lor din Moldova, sau prin Târgoviște și prin pădurile din împrejurimi, sau “după cumpărături” prin “magazinele îmbâcsite de lume” din București. Nimeni, în afară de liderii pucioși și 1-2 ciraci de-ai lor de nădejde nu are dreptul să dețină telefon mobil; în schimb, liderii pucioși au două, deși ei sunt nedespărțiți zi și noapte și unul le-ar fi de ajuns. Nimeni nu poate păstra vreo minimă informare prin mass media, fiindu-le interzise radioul și televizorul; în schimb liderii pucioși se informează asiduu de pe internet despre politică, economie și mersul lucrurilor în lume, și în special despre timpul probabil, ca să știe ce au de făcut a doua zi adepții lor în gospodărie sau la muncile agricole. Pentru adepții “închinoviați” la Pucioasa, singura formă de instruire și de comunicare vine de la liderii pucioși, iar “vorbirea în doi” este considerată delict major și este interzisă, pentru a se elimina în fașă orice tendință de asociere a celor nemulțumiți de abuzurile liderilor lor; doar liderilor pucioși nu le este interzisă vorbirea în doi, și de aceea ei o practică intensiv, inclusiv pentru bârfe și flecăreli. Singurele lecturi permise adepților pucioși sunt: Biblia, Viețile sfinților și, în mod special, colecția de predici pucioșești ale liderilor pucioși intitulată “Cuvântul lui Dumnezeu”.

Această producție sulfuroasă a “fiilor lui Dumnezeu” de la Pucioasa (liderii pucioși) abundă în aberații și hiperbolizări menite să impresioneze și să-i înfricoșeze pe “fiii oamenilor” (credincioșii ortodocși). Oamenii sunt chemați să-și golească mintea și să accepte renunțarea totală la viața socială, la voința liberă, la independență în gândire și la propria personalitate, fixându-și ca unic obiectiv “obținerea sfințeniei”, iar sfințenia este prezentată ca fiind exclusiv o lucrare exterioară care trebuie lăsată să vină peste ei și să le pătrundă toate ungherele ființei: o dominare exhaustivă a oamenilor de către duhul locvace de la Pucioasa, denumită pașnic “așezarea Domnului Pucios în ei”. Cei care consimt să-și vândă sufletul și “se dau Duhului Pucios” cu tot cugetul lor, cu toată simțirea lor și cu toată ființa lor primesc în schimb asigurarea că vor fi asimilați “poporului sfânt” de la Pucioasa care-L va întâmpina la venirea Lui cea care va veni întru mare slavă pe pământ. Apoi sunt invitați să fie “ochi și urechi” la învățăturile pucioșești care vin de la liderii lor și propovăduiesc “venirea Domnului” care, când "a venit", când "stă să vină, dar mai întârzie olecuță": mai întâi un an, apoi doi, apoi zece, și tot așa. Venirea cea dulce a “Domnului Pucios” este prezentată drept “nunta venirii Lui”, deși nimeni nu L-a văzut pe Ginerele Pucios la față vreodată. La “nunta de la Pucioasa” din anul 2000, spre exemplu, sunt chemați câți mai mulți să vină, dar “cei mari” din Biserică, prin atitudinea lor demascatoare și refractară, prin exemplul lor negativist, “nu-i lasă să vină”:

“O, fii ai oamenilor, cuvântul acesta este iubirea Mea, și vin cu el să vă învăț taina întâlnirii sfinte dintre om și om în numele Meu, că frumos este omul cel sfânt înaintea Mea. Gătiți-vă sfințenia, așezați-Mă pe Mine în voi, că Eu sunt Fiul Tatălui Savaot. Dați-vă Mie, ca să vă dau Tatălui popor sfânt la venirea Mea, că Eu când am plecat la Tatăl am spus: "Privegheați, că nu știți când vine Stăpânul vostru ca să vă pună peste ale Lui, și ca să fiți veșnici apoi". Fiți credincioși cuvântului Meu, căci cei puși peste ale Mele sunt cei sfinți, nu sunt cei păcătoși. Fiți ochi și urechi peste cele ce vin din cer peste voi ca să vă înțelepțească auzul și văzul, căci cei mari de peste voi vă țin departe de venirea Mea, dar voi veniți, veniți aproape, că iată-Mă, aproape sunt și aicea sunt, ca să-l învăț pe tot omul taina venirii Mele după două mii de ani. E dulce venirea Mea, e dulce cuvântul Meu cu care vin la tine, omule chemat la nunta venirii Mele. Venirea Mea e nuntă pentru cei ce vin spre ea […].” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 26-08-2000)

Last edited by mariamargareta; 25.11.2010 at 10:00:12.