View Single Post
  #195  
Vechi 25.11.2010, 11:23:05
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 276. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLI)

276. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLI)

Duhul de la Pucioasa care Își ia numele de “Hristos” nu este singur în coborârea Lui cuvânt în grădină, ci este însoțit și de alte duhuri cu care coboară împreună, luând și ele nume sfinte din cer: “Tatăl”, “Duhul Sfânt” și “Mama Fecioara”, și așa au coborât. Paradoxal, deși au coborât cu toții împreună, una singură e venirea în grădina de la Pucioasa, e numai venirea Lui, a duhului care este Locțiitorul lui Hristos (Anti-hristul), iar străjerii grădinii (liderii pucioși) sunt la posturi și-L așteaptă să vină, căci toate duhurile coboară din cer pe pământ în grădina pucioșilor, dar numai Unul Singur vine cu venirea Lui din cer pe pământ:

“Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt Se slăvesc în sărbătoare peste grădina întâlnirii. Mama Mea Fecioara stă de-a dreapta Mea. Coborâm cuvânt în iesle, că s-a gătit cerul pentru această coborâre. Amin. Și am coborât. Amin. Iar aici găsim străjerii la veghe, căci lucrul lor acesta este: să fie străjeri pentru venirea Mea în grădină, pentru venirea Mea din cer pe pământ.(Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 28-08-2000)

Liderilor pucioși li se stabilește apoi din cer atribuția lor de căpătâi: ei sunt tocmiți străjeri pentru venirea “Duhului Pucios” din cer pe pământ. Este momentul în care ceilalți străjeri, străjerii de pe vremea Verginicăi (nea’Mișu și nea’Cristea) sunt dezbrăcați în mod oficial și fără explicație de demnitatea lor de “străjeri” pe care au purtat-o cu mult patos “păstoresc”, mai multe zeci de ani la rând, iar slujba lor se dă altora mai tineri și mai ambițioși, care acum iau tot potul: liderii pucioși Nicolae și Mihaela, “fiii de la ieslea Pucioasei”:

“Acum, fiilor de la iesle, acesta este lucrul vostru cel întâi: să fiți străjeri pentru venirea Mea din cer pe pământ. Adunați lângă acest cuvânt pe cei veniți la sărbătoare și slujiți-le cu cuvântul acesta, căci v-am tocmit ca să-Mi slujiți, și v-am numit când v-am pus să-Mi slujiți. Iată, cu dor învăț pe om, căci sunt casa dorului. Acum, mergeți în grădină și slujiți celor veniți la izvor și faceți-i să se așeze ca să înțeleagă. Amin. Apoi, fiilor, vom așeza în carte tot lucrul zilei de azi. Ne vom întoarce în carte după ce vom slobozi pe cei veniți la izvor și vom scutura și vom mătura și vom netezi pentru zile noi de nuntă, ca totul să fie pregătit, și totul să stea înaintea Mea gata pentru venirea Mea.(Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 28-08-2000)

Liderii pucioși primesc astfel și slujirea de a se face “învățători” peste mulțimi, ca acestea să înțeleagă cerințele înălțătoare care le stau în față. Se anunță totodată “zile noi de nuntă”, deci Duhul care spunea că ar fi adus deja nunta în grădina pucioșilor, cu luni în urmă, vorbește fie inconsecvent (despre o aceeași nuntă care are loc când la trecut, când la prezent, când la viitor), fie coerent în aparență (dacă ar fi vorba de trei nunți diferite, care se succed la trei date distincte din același an – deși acestă variantă cu trei nunți în același an nu-și are absolut nici un suport biblic):

- la trecut: Nunta a avut loc deja la pucioși atunci (9 ianuarie 2000) când Domnul Pucios S-a făcut singur pe Sine nuntă și masă de nuntă pucioșilor:

“Eu M-am făcut la voi nuntă și masă de nuntă și pom al vieții” (citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 09-01-2000)

- la prezent: Nunta are loc acum (17 iunie 2000), deoarece nu mai este timp de așteptat și a venit vremea nunții veșnice. “Fiul” Pucios nu-Și mai facesingur nuntă, ci “Tatăl” Pucios este Acela care Îi face o a doua nuntă “Fiului” Pucios (posibil ca “Tatăl” să aibă mai multe posibilități decât “Fiul”, care să le fi epuizat la prima Sa nuntă, cea pomenită în 9 ianuarie 2000):

“Sună din trâmbiță îngerul venirii Mele, și timp nu mai este, și a venit vremea nunții veșnice și Tatăl îmi face nuntă și îmi dă mireasă dulce și îmi șterge lacrima, căci sunt Fiul Lui Cel iubit, întru Care Tatăl a binevoit.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 17-06-2000)

- la viitor: Nunta va avea loc cândva (într-un viitor deocamdată neprecizat), motiv pentru care se fac pregătiri asidue încă de pe acum (28 august 2000), pentru “zile noi de nuntă”, ca să fie totul gata pentru acea dată care va fi, nu se știe când. (Nu se știe deocamdată nici cine va face această a treia nuntă: ori “Tatăl” pentru “Fiul”, ori “Fiul” singur, din rezerve proprii):

“Ne vom întoarce în carte după ce vom slobozi pe cei veniți la izvor și vom scutura și vom mătura și vom netezi pentru zile noi de nuntă, ca totul să fie pregătit, și totul să stea înaintea Mea gata pentru venirea Mea.(Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 28-08-2000)

Last edited by mariamargareta; 25.11.2010 at 11:27:58.