View Single Post
  #23  
Vechi 17.06.2009, 18:35:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vam Vezi mesajul
Multumesc tuturor pt sfaturi1
Am vorbit cu preotul nostru si mi-a spus ca il poate impartasi si dupa ce a baut pt ca este inca mic.
Eu am incercat sa-i explic, dar este in perioada negatiilor si, mai ales daca il trezesc mai devreme decat de obicei, imi este greu sa ma inteleg cu el.
Eu cred ca, pe masura ce se va obisnui cu mersul la biserica, va intelege cat de important este sa asculte si sa se impartaseasca asa cum o fac si ceilalti.
Eu cred ca preotul tau are dreptate. Si da, se va obisnui treptat, este mai bine decat sa-l obligi si pe urma sa capete dezgust pt biserica si sa o lege de interdictii.
Cred ca un copil obisnuit cu blandete intelege mai bine decat un copil obligat.

Si cred ca este mai impiortant ca un copil sa inteleaga ca impartasania este in slujba la un anumit moment, acelasi pentru toata lumea, nu este un act particular de pietate. Aceasta intelegere vine din copilarie, nu este numai una rationala. Cred ca se greseste cand se da prea usor impartasania in afara liturghiei (daca cineva este bolnav este altceva..)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote