View Single Post
  #726  
Vechi 23.07.2011, 19:22:33
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de misteria Vezi mesajul
"Cea mai prăpăstioasă cale e să te sprijini pe tine, pe mâinile tale, pe mintea ta:"

Da, dar la fel de periculos îmi pare să te iei dupa tipare care au fost vizibil depășite, refuzînd să accepți evidența ! Îmi pare un regres , ori Dumnezeu sigur dorește ca noi copiii Lui sa fructificam mereu zestrea daruită cu generozitate. Cred în efectele benefice ale medicinei naturiste de exemplu, am văzut nenumărate efecte ale aplicării ei . Sunt convinsă ca dacă Omul și-ar corija gîndirea , nenumărate boli ar dispărea. Felul în care gîndim și accționăm ne "consacră" anumitor boli.
Sunt foarte frumoase cuvintele și înțelepte și eu sunt de acord cu ele, dar pentru a nu fi extremiști să ne gândim că mai periculos este să luăm tot ce zboară că se mănâncă și tot ce este știință că este adevărat. Noi creștinii, suntem chemați la discernământ și în știință și cu atât mai mult în religie. Medicina naturistă este minunată, dar din păcate niște șarlatanii au luat numele ei. Noi pe acest forum ne străduim să le deosebim.
Bolile sunt influențate nu numai de gânduri ci și de simțiri și de cuvinte. Dar cel mai mult le influențează credința și păcatele.
Vă mulțumesc pentru completare. Orice nuanță este binevenită, vă mai așteptăm aici în hora doritorilor de adevăr.

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
In anii 90 dupa revolutie Academia a intrebat ROR daca acupunctura este ceva corect din punctul ei de vedere , In acea vreme cercetarea romaneasca mediacala inca nu studiase cazuistica acupuncturii.
Dupa vreo 3 luni s-a primit raspuns din partea patriahului BOR in care se preciza ca acupunctura este in regula - pe baza studiilor practicii ei facuta de Biserica.
Dupa vreo doi ani insa BOR a intors foaia si a negat primul raspuns spunind nu ca este ceva rau cu siguranta ci doar ca poate fi ceva rau si ca este ceva nesigur cerind respingerea ei.

Dupa care evident ca lumea medicala care deja facuse intre timp studii cazuistice a cerut mai multe explicatii referitoare la primul raspuns si la al doilea iar cu fiecare explicatie raspunsul -lipsit de amanuntele tehnice cerute -se radicaliza si mai mult pina acolo incit medicina romaneasca era acuzata de blasfemie moment in care evident dialogul a incetat.

Unul dintre raspunsurile intermediare absolut de neinteles pentru lumea medicala a fost ca "daca am accepta acupunctura am accepta existenta chakrelor" mai cu seama ca cercetarea de granita rusa in acele vremuri tocmai confirma la nevel de experti existenta chakrelor -puse in evidenta prin mai multe experimente paralele.
Dragul meu atât de mult te-ai obișnuit să fi neserios în citările tale din Sfintele Scripturi încât nu mai putem să credem nimic din cele ce le scri. Te rog, când faci astfel de afirmații să le argumentezi cu citate și trimiteri, altminteri nu le putem considera decât minciuni cu scop de hulă care poate poate că ar prinde vreun fraier în plasă. Așteptăm cu toții dovezi, documente ca să începem să te mai și credem, toate le interpretezi pe dos, după cum te taie capul... deja tăiat.
Despre chakre și dracupunctură vom vorbi mai detaliat la capitolele următoare dedicate lor, cum știința de azi demonstrează neștiinșificul acestor credințe păgâne. Toate la vremea lor.

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Cate dreptate aveti, stimata doamna! Din pacate, unii se cred mandatati de Dumnezeu (?!?) sa vitupereze orice nu inteleg.
Iar alții se cred mandatați de papă să accepte orice, ca să fie considerați largi în gândire și inimoși în simțire.
Păcat însă că le lipsește discernământul. Dacă și-au mutat nădejdea mântuirii lor din mâinile lui Hristos în mâinile unui înlocuitor, din Creator în creatura papă, dacă nu discern ce e bine pentru sufletele lor, nici cruce nu știu să-și facă cum trebuie, ce să mai dorim să discearnă prin păienjenișul cel încâlcit al înșelării, atât de subtil țesut de păianjenul nevăzut prin toate domeniile.
Nu putem decât să le plângem de milă.
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.
Reply With Quote