Subiect: Atentate in Oslo
View Single Post
  #135  
Vechi 26.07.2011, 17:58:54
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Doctrinele pe care crestinii le catalogheaza drept ateiste, sunt mai degraba sisteme de tip faraonic. Oamenii se cred zei pe pamant. Fie ca e vorba de "comunisti" sau fascisti, liderii lor aveau intotdeauna dreptate. Asa cum se intampla si cu Papa. Un sistem ateu nu numai ca ar permite, dar chiar s-ar baza pe metode de corectie a propriilor idei. Aruncarea la gramada a dusmailor in lagare de exterminare seamana cu o vanatoare de vrajitoare. Ateii au nevoie de argumente, iar simplul fapt ca esti bogat sau te afli la un moment dat pe strada nu e suficient pentru a fi vinovat, asa cum se intampla in timpul "comunismului". Pun ghilimele pentru ca, evident, practica si teoria au fost lucruri destul de diferite. Ideea ca toti oamenii sunt egali este cat se poate de contrastanta cu evolutionismul care spune ca exista indivizi mai mult sau mai putin adaptati la mediu.
Uita-te putin pe forum la topicuri mai delicate. Crestinii sunt cei care adopta ideile radicale, in timp ce ateii sunt foarte liberali, ceea ce nu se poate spune despre comunisti.
Un alt argument pentru non-ateismul comunistilor (pe care nu are rost sa-i impart in stalinisti/leninisti/etc) este faptul ca genetica a fost decretata stiinta chiabura si declarata falsa. Cam cum fac crestinii cu evolutionismul. Ce motive ar fi avut un ateu care isi bazeaza multe argumente pe evolutionism sa respinga genetica, una din cele mai clare dovezi pentru evolutie? Si de ce ar fi inlocuit-o cu o pseudo-stiinta care a infometat milioane de oameni (si semana cu inteligent design)?
Comunistii au imbratisat ideologia ateista atat cat le-a convenit. Spune ateismul ca nu exista fiinta superioara? Perfect, luam noi locul zeilor! Asta nu e o atitudine ateista!
O alta manifestare religioasa era de exemplu 23 august sau echivalentul rusesc. Cuvantarile de lauda aduse conducatorului iubit sunt foarte similare in idei cu cele crestine (or fi si cu cele musulmane de exemplu dar pe acelea nu le cunosc prea bine). Conducatorul era iubit, atotputernic (sau cel putin mai puternic decat imperialismul capitalist), atotstiitor (securitatea era mereu atenta), ori asemenea manifestari nu sunt nicidecum speficice ateismului. Comunistii s-au autoproclamat zei pe pamant, avand inclusiv drept de viata si de moarte asupra "supusilor".
Eu incerc sa va convin prin argumente ca am dreptate, nu cu arma in mana, asa ca teroristul crestin despre care e vb in acest topic.
E drept ca au mai daramat si biserici comunistii dar asta ar fi facut si adeptii altor culte. Nu trebuie sa fii ateu ca sa darami biserici.
Ma opresc deocamdata aici.
O caracteristică specifică tuturor regimurilor totalitare este existența cultului personalității dictatorului. De aceea, unele practici comuniste vă par religioase.
Ateismul (a nu se confunda cu ideea de cult al personalității) este concepția potrivit căreia Dumnezeu nu există. Negarea Divinității (ateismul) constituie una dintre principalele caracteristici ale ideologiei comuniste. Astfel, așa cum v-a atras atenția și un alt creștin de pe forum, aveți tendința de a confunda credința religioasă cu manifestările tipice oricărui regim dictatorial caracterizat prin practicarea cultului personalității conducătorului. Ideea de religie - dacă ne gândim în special la credințele monoteiste - presupune credința într-o Ființă supremă transcendentă, iar cultul personalității dictatorului este doar o practică politică, total diferită de credința în Divinitate. Conducătorii partidelor politice extremiste, chiar dacă erau lingușiți și venerați prin manifestări "religioase", nu se considerau drept divinități. Ei nu pretindeau că ar deține vreunul dintre atributele specifice Divinității (atotputernicie, ubicuitate etc), ci doar cereau să fie elogiați, să li se dedice acel cult al personalității și, în primul rând, să fie recunoscuți drept conducători politici.

Așa cum am mai spus și așa cum știți prea bine, ideologia comunistă este fundamental atee, negând orice formă de credință religioasă. Potrivit acestei ideologii ilogice și antiumane, religia ar constitui doar un "opium al popoarelor" (Marx), o stare de ignoranță opusă științei.
Chiar și în școli, educația religioasă era, în perioada dictaturii comuniste, strict interzisă, iar copiilor li se inocula ideea potrivit căreia religia ar fi contrară științei. Ei erau îndoctrinați, de la cea mai fragedă vârstă, cu "ateismul științific" și cu materialismul. Propaganda ateistă și persecuția împotriva creștinilor era atât de puternică în acea perioadă, încât unii dintre părinții credincioși se temeau să le vorbească propriilor copii despre Dumnezeu, pentru ca aceștia să nu spună la școală că sunt educați în spiritul creștinismului.
Slavă lui Dumnezeu că acele vremuri s-au sfârșit!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote