View Single Post
  #76  
Vechi 27.07.2011, 15:32:43
uezenmud uezenmud is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2011
Locație: Botosani
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de julianms Vezi mesajul
Aici nu e deloc o chestiune filozofică ... Chiar nu e ceva de demonstrat sau justificat. Este doar o chestiune de "simțire" (cum e și cu sentimentele) .. Doar prin ce simți poți "justifica" fraza : "Oamenii au nevoie de Dumnezeu".



Despre "ateii în vârstă care ..." pot spune că doar că au avut "norocul" să trăiască niște ani buni cam ca niște copii, adică fără să cunoască sau să afle multe (ceea ce nu e întotdeauna prilej de bucurie, mai degrabă de necaz - a cunoaște). Ce a fost sau va fi (totuși) cu ei de la un anume punct ?.. Nu știu ..

Cred că toate civilizațiile au crezut în unul sau în mai mulți (dumne)zei ...
Altfel nici nu cred că le-am cataloga "civilizații" (fiindcă n-ar fi fost cine știe ce, nu s-ar fi deosebit de animale ... Așa cred eu. Știe cineva de vreo civilizație din asta "atee" ?)



Reformulez:
Cred că dacă lumea s-ar gândi mai mult la moarte ar observa mai bine că, în schimb, viața lui nu există doar pur și simplu (ci este influențată de "persoane inteligente" ... unii vorbesc de extratereștrii, eu vorbesc de Dumnezeu).

Este o părere a mea influențată și de lucruri personale (dar nu mai vreau să le detaliez) dar și de lucruri spuse de mulți oameni celebrii ..

A nega faptul ca discutia asta este pur filozofica si nu are legatura cu realitatea nu deserveste nimanui.
Si da, ca orice alta parere, este lipsita de o valoare de adevar atat timp cat nu poate fi testata. Experienta ta nu poate dovedi nimic, faptul ca tu si alti religiosi se simt bine in pielea lor nu dovedeste ca ateii se simt mai prost.
Apoi, iti respect atitudinea ta in ceea ce priveste dorinta de a crede in Dumnezeu, insa nu si afirmatiile care pot fi testate si nu provin din experienta proprie.
Ateii in varsta chiar sunt norocosi ca nu au avut ocazia de a nu fi indoctrinati intr-o religie. Faptul ca au ajuns la o varsta inaintata dovedeste ca nu au nevoie de nicio religie, iar atunci cand sunt oameni inteligenti sau chiar oameni de stiinta, deja nu poti spune ca dau in mintea unor copii. De fapt fenomenul ar fi cu totul invers, religia se preteaza intotdeauna copiilor pentru ca prezinta o lume fantastica plina de prieteni imaginari.

Nu toate civilizatiile au avut dumnezei, exista si azi triburi care nu cred in existenta zeilor ci in tot felul de spirite animale, ceea ce nu e echivalent cu ideea de un singur dumnezeu. Argumentul Tutian "omul fara dumnezeu e doar un animal" are o logica falacioasa, cu totii suntem animale fie ca vrei sau nu vrei. Exista alti factori care deosebesc o specie de alta, iar a te considera special in ochii zeului tau imi pare a fi o atitudine egoista si egocentrica.
Pe de alta parte civilizatiile care nu au dumnezeu crestin au cu totul alta perceptie fata de univers si moralitate, deci nu poti pune semnul egal intre Dumnezeu si restul zeilor.

Cat despre reformularea ta, eu numesc asta determinism.
Apelul la popularitate nu este un argument. Cunosc si eu oameni celebrii atei care au spus lucruri extraordinare.

Last edited by uezenmud; 27.07.2011 at 15:34:53.
Reply With Quote